Nowa wersja pakietu Corel WordPerfect Office

Strona główna Aktualności

O autorze

Corel rozpoczyna sprzedaż nowej, 11 wersji pakietu biurowego WordPerfect Office. Wersja 11 zawiera nowe opcje oparte na formacie XML i umożliwiające współdzielenie dokumentów przez kilku użytkowników - także pracujących na niekompatybilnych systemach. Nowy produkt Corela zawiera też wsparcie dla tworzenia dokumentów w formacie PDF, może również wymieniać dane z klientem poczty elektronicznej Microsoft Outlook.

W skład pakietu wchodzi edytor tekstów WordPerfect, arkusz kalkulacyjny Quattro oraz przeznaczona do tworzenia prezentacji aplikacja Presentations. WordPerfect Office 11 to także nowy interfejs, który pozwala na łatwą nawigację nawet przy tworzeniu dużych dokumentów. W pakiecie zintegrowano również specjalistyczne rozszerzenia, wcześniej sprzedawane osobno - np. narzędzia do tworzenia dokumentów prawnych.

Corel kieruje swoją ofertę przede wszystkim do aktualnych użytkowników pakietu WordPerfect - głównie placówek rządowych i prawników. Porozumienie z dużymi producentami komputerów (m.in. Dell i HP), którzy instalują pakiet Corela na części swoich maszyn daje jednak szansę, że produkt trafi też do nowych odbiorców prywatnych oraz małych firm. Corel podkreśla uproszczoną licencję swojego pakietu - jeden użytkownik może instalować WordPerfect Office 11 na kilku komputerach. Ma być to pozytywne odróżnienie od modelu licencyjnego Microsoftu, któremu Corel chce odebrać choć część klientów. Analitycy są jednak sceptyczni - część firm zadowoli się starszymi wersjami MS Office, a ci, którzy szukają alternatywy, sięgną raczej po pakiety takie jak OpenOffice / StarOffice. Zwłaszcza, że Corel wciąż ma kłopoty finansowe i klienci nie mają pewności, że za kilka miesięcy będą mogli liczyć na wsparcie techniczne producenta.

W USA za pakiet WordPerfect Office 11 należy zapłacić 299 USD. Uaktualnienie ze starszej wersji kosztuje 50% tej kwoty. Wersja Professional, z bazą danych Paradox, będzie sprzedawana firmom lub - w specjalnym, kosztującym 100 USD zestawie - nauczycielom i studentom. Na razie dostępna jest tylko wersja dla systemu Windows, jednak przedstawiciele Corela nie wykluczają, że w przyszłości powstanie wersja linuksowa.

W Polsce trudno oczekiwać sukcesu rynkowego WordPerfect Office 11. Niespolonizowany, płatny pakiet biurowy Corela, bez polskojęzycznej pomocy technicznej i za wygórowaną cenę, dotychczas nie wzbudzał praktycznie żadnego zainteresowania i nic nie wskazuje na to aby się to zmieniło. Z tego też względu nie planujemy w najbliższym czasie jego opisywania na łamach vortalu.

Źródło: 4D

© dobreprogramy
s