Nowatorska metoda walki z androidowym piractwem przynosi efekty

Nowatorska metoda walki z androidowym piractwem przynosi efekty

Nowatorska metoda walki z androidowym piractwem przynosi efekty
16.02.2015 13:27

Jakiś czas temu pisaliśmy o nietypowej praktyce antypirackiej twórcy lubianej aplikacji Today Calendar. Dziś mamy możliwość zweryfikowania w jakim stopniu zrealizowana przez niego koncepcja wpłynęła na wyniki sprzedaży.

Jack Underwood to brytyjski programista, między innymi twórca aplikacji Today Calendar i jej odpowiednika premium, Today Calendar Pro. Cieszy się ona dużym zainteresowaniem, zbiera pozytywne recenzje i stanowi częsty zamiennik domyślnego kalendarza dostępnego na Androidzie. Problemem z jakim borykał się Underwood był fakt, że 85% użytkowników korzystających z wariantu premium, która kosztuje w Google Play 14 złotych, używa wersji pirackiej. Według danych dostępnych w sklepie Google Play, Today Calendar Pro zostało pobrane od 10 000 do 50 000 razy. Wyświetlającą reklamy darmowa wersja cieszyła się o rząd wielkości większą popularnością (od 100 do 500 tysięcy pobrań).

Obraz

Sposób w jaki Underwood spróbował rozwiązać ten problem można uznać za bardzo interesujący kierunek w walce z piractwem, co wzbudziło zainteresowanie branżowych mediów. Programista zdecydował się bowiem na dodanie do pirackich wersji kalendarza zdarzeń, które z humorem nawiązują do kwestii piractwa. Jednocześnie nie są blokowane żadne inne funkcje.

Dziś wiemy już, że nowatorska praktyka przynosi dużo lepsze efekty niż na przykład całkowite blokowanie pirackiej wersji aplikacji – odsetek łamiących warunki licencji instalacji zmniejszył się z 85% do 56%. Należy jednak wziąć pod uwagę, że 9 lutego uruchomiono 24-godzinną akcje promocyjną, obniżającą cenę programu o połowę. Nie jest to oczywiście wynik, który rozwiązywałby problem, jednak może stanowić papierek lakmusowy dla innych programistów, którzy muszą stawić czoła problemowi instalacji pirackich wersji ich programów na dużą skalę.

Z pewnością na taką statystykę ma też wpływ fakt, że pomysłem Underwooda zainteresowały się branżowe media, zapewniając w ten sposób aplikacji bezpłatną kampanię reklamową. Niemniej można się spodziewać, że nauczeni przykładem Today Calendar Pro programiści pójdą za przykładem jej twórcy. Użytkownicy staną się natomiast świadkami coraz bardziej nowatorskich praktyk mających na celu spopularyzowanie wynagradzania deweloperów za ich pracę.

Darmową wersje aplikacji Today Calendar w wersji na system operacyjny Android można pobrać z naszej bazy programów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)