r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Nowe Google Play Services pozwoli wymusić aktualizację Androida

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Z aktualizacjami Androida jest jak wiadomo różnie. Ze starego Androida 4.4 KitKat korzysta przecież wciąż ponad 15% użytkowników, a wiele osób nigdy nie widziało aktualizacji na swoich smartfonach, nawet mimo ogłoszenia przez producentów ich oficjalnej dostępności. Efekt jest jaki jest, najnowszy stabilny 7.1 Nougat to zaledwie 1,6% rynku. Coś się jednak z tymi aktualizacjami może wreszcie zmienić. Na początek ma zacząć działać przycisk aktualizacji oprogramowania – i to nie tylko w najnowszych wersjach Androida 8.0 Oreo.

Niejeden użytkownik Androida zauważył tę sytuację: niby aktualizacja OTA powinna być dostępna, ale z jakiegoś powodu automatycznie nie została pobrana i zainstalowana. Nawet ręczne sprawdzanie w Ustawienia > Informacje o telefonie > Aktualizacja oprogramowania nic nie daje, aktualizacji nie daje się pobrać. Ten problem ma przejść do przeszłości. Na wszystkich urządzeniach z najnowszą wersją biblioteki Google Play Services, które stosują standardowy mechanizm aktualizacji OTA, przycisk ten zrobi to, co obiecuje, a nie będzie po prostu zwykłym placebo.

O zmianie informuje programista Google’a, Elliott Hughes – nie będziesz musiał flashować obrazu systemowego tylko dlatego, że jesteś niecierpliwy. Zmiana zaszła nie w samym Androidzie, lecz właśnie w Google Play Services. Opensource’owa, androidowa aplikacja Ustawienia po wybraniu Aktualizacja oprogramowania po prostu wysyła intencję, która powinna zostać przechwycona przez ten własnościowy framework. I to on przeprowadza sprawdzenie dostępności aktualizacji na serwerach OTA Google’a.

r   e   k   l   a   m   a

Poprawka dotyczy więc wszystkich wspieranych wersji Androida, nie tylko 8.0 Oreo, nie tylko smartfonów Nexus czy Pixel. Głównym ograniczeniem pozostaje operator telekomunikacyjny, jeśli nie zaakceptował on nowej wersji systemu w swojej sieci, google’owe serwery nie dostarczą aktualizacji.

Hughes podkreśla, że jeśli użytkownik wymusi sprawdzenie dostępności łatek, sprawdzenie to zostanie oznaczone jako wymuszone, i nie będzie objęte żadnymi ograniczeniami. Tak więc, jeśli w początkowym etapie wprowadzania nowej wersji systemu, gdy oferowany jest on tylko 1% użytkowników, nawet jeśli mechanizm sprawdzenia dostępności aktualizacji w tle niczego nam nie zwraca, to wciąż będziemy mogli aktualizację wymusić, nawet jeśli do 1% nie trafiliśmy.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.