Nowe Google Play Services pozwoli wymusić aktualizację Androida

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Z aktualizacjami Androida jest jak wiadomo różnie. Ze starego Androida 4.4 KitKat korzysta przecież wciąż ponad 15% użytkowników, a wiele osób nigdy nie widziało aktualizacji na swoich smartfonach, nawet mimo ogłoszenia przez producentów ich oficjalnej dostępności. Efekt jest jaki jest, najnowszy stabilny 7.1 Nougat to zaledwie 1,6% rynku. Coś się jednak z tymi aktualizacjami może wreszcie zmienić. Na początek ma zacząć działać przycisk aktualizacji oprogramowania – i to nie tylko w najnowszych wersjach Androida 8.0 Oreo.

Niejeden użytkownik Androida zauważył tę sytuację: niby aktualizacja OTA powinna być dostępna, ale z jakiegoś powodu automatycznie nie została pobrana i zainstalowana. Nawet ręczne sprawdzanie w Ustawienia > Informacje o telefonie > Aktualizacja oprogramowania nic nie daje, aktualizacji nie daje się pobrać. Ten problem ma przejść do przeszłości. Na wszystkich urządzeniach z najnowszą wersją biblioteki Google Play Services, które stosują standardowy mechanizm aktualizacji OTA, przycisk ten zrobi to, co obiecuje, a nie będzie po prostu zwykłym placebo.

O zmianie informuje programista Google’a, Elliott Hughes – nie będziesz musiał flashować obrazu systemowego tylko dlatego, że jesteś niecierpliwy. Zmiana zaszła nie w samym Androidzie, lecz właśnie w Google Play Services. Opensource’owa, androidowa aplikacja Ustawienia po wybraniu Aktualizacja oprogramowania po prostu wysyła intencję, która powinna zostać przechwycona przez ten własnościowy framework. I to on przeprowadza sprawdzenie dostępności aktualizacji na serwerach OTA Google’a.

Poprawka dotyczy więc wszystkich wspieranych wersji Androida, nie tylko 8.0 Oreo, nie tylko smartfonów Nexus czy Pixel. Głównym ograniczeniem pozostaje operator telekomunikacyjny, jeśli nie zaakceptował on nowej wersji systemu w swojej sieci, google’owe serwery nie dostarczą aktualizacji.

Hughes podkreśla, że jeśli użytkownik wymusi sprawdzenie dostępności łatek, sprawdzenie to zostanie oznaczone jako wymuszone, i nie będzie objęte żadnymi ograniczeniami. Tak więc, jeśli w początkowym etapie wprowadzania nowej wersji systemu, gdy oferowany jest on tylko 1% użytkowników, nawet jeśli mechanizm sprawdzenia dostępności aktualizacji w tle niczego nam nie zwraca, to wciąż będziemy mogli aktualizację wymusić, nawet jeśli do 1% nie trafiliśmy.

© dobreprogramy