Nowe Nokie z systemem na bazie Cyanogenmoda 14 – to będzie atut nie do pobicia

Strona główna Aktualności

O autorze

Powrót Nokii na rynek smartfonów budzi ogromne zainteresowanie. Zobaczyliśmy już pierwszą Nokię 6 (powierzchownie), usłyszeliśmy zapowiedź flagowej Nokii 8, ale to wszystko były informacje dotyczące specyfikacji sprzętowej, nie ma co ukrywać, niewiele różniącej się od innych zapowiadanych na ten rok smartfonów. Co jednak z oprogramowaniem? Opowieści o systemie operacyjnym Android to jeden wielki ogólnik, nawet doprecyzowanie, że chodzi o Nougata niewiele wnosi. Android, przy całej swojej elastyczności, może być bowiem podany na różne sposoby. Ten w wydaniu Nokii będzie chyba pachniał migdałami, niczym trujący cyjan.

Najwyraźniej Nokia zdecydowała się pójść w ślady chińskiej firmy OnePlus. Zamiast tworzyć własną wersję systemu operacyjnego, na bazie Android Open Source Project, wykorzystano tutaj rozwijany przez społeczność Cyanogenmod 14. Jego rdzeniem jest oczywiście Android 7.0, ale w porównaniu do AOSP-owej wersji stworzonej przez Google oferuje znacznie więcej.

Znajdziemy tu nie tylko lepszy launcher aplikacji (Trebuchet), ale też silnik skórek, pozwalający na łatwe modyfikowanie wyglądu interfejsu, większy poziom bezpieczeństwa, pełne wsparcie dla funkcji roota czy daleko posunięte optymalizacje i możliwości konfiguracji działania systemu – właściwie pod każdym względem rozwijany przez społeczność system jest lepszy od tego, co oferuje Google w tzw. „czystym” Androidzie, nie mówiąc już o przeróżnych nakładkach większości producentów.

Źródłem tych rewelacji są chińskie sieci społecznościowe. Pojawiło się tam zdjęcie Nokii 6 z panelem informacji o ustawieniach systemu – widzimy, że linuksowy kernel 3.18.31 to kompilacja właśnie Cyanogenmoda 14, z grudnia 2016 roku.

Nie wyklucza to oczywiście zastosowania przez Nokię własnego launchera – firma ma przecież swój całkiem dopracowany i wygodny Z Launcher. Dostępność tych wszystkich optymalizacji i ulepszeń z Cyanogenmoda od razu w telefonie, bez konieczności flashowania firmware i związanej z tym utraty gwarancji, może być największym atutem nowych Nokii, tym bardziej, że pewnie będą one znacznie łatwiej dostępne, niż smartfony OnePlus z ich wywiedzionym z CyanogenModa systemem OxygenOS. Docelowo może to tylko pomóc też projektowi Lineage OS, bezpośredniemu następcy Cyanogenmoda.

© dobreprogramy