r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Nowe Visual Studio i ASP.NET: na Windows się programuje, na innych platformach tylko uruchamia oprogramowanie

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Programiści zainteresowani oferowanymi przez Microsoft rozwiązaniami dostali nową testową wersję swojego ulubionego Visual Studio. Oznaczone jako Community Tech Preview 6 (CTP 6), Visual Studio 2015 staje się fundamentem nowej strategii firmy z Redmond, w myśl której programować należy w Windows, ale powstały w ten sposób kod uruchamiać można wszędzie. Wydaniu towarzyszy bowiem zestaw multiplatformowych narzędzi, w tym framework ASP.NET, działający już nie tylko na „okienkach”.

Oczywiście wciąż w centrum zainteresowania pozostaje Windows i jego środowisko software'owe. Widać powrót do Windows Presentation Foundation (WPF), frameworku interfejsu użytkownika, który w erze Windows 8 zszedł jakby na boczny tor. Do wprowadzonego w Community Tech Preview 5 profilera dla WPF dołączono dwa nowe narzędzia: Live Visual Tree, wyświetlający w formie drzewa wszystkie elementy graficzne uruchomionej aplikacji oraz Live Property Explorer, dzięki któremu można zbadać właściwości dowolnego z elementów aplikacji.

Znacznie zwiększono wygodę pracy tych wszystkich, którzy wykorzystują liczne usługi w chmurze, zarówno dla swoich aplikacji, jak i w procesie deweloperskim. Nie będzie trzeba się do nich już oddzielnie logować. Po udanym uwierzytelnieniu w pierwszej z chmur, Visual Studio zaloguje się do wszystkich innych usług automatycznie.

r   e   k   l   a   m   a

Szczególnie dla pracujących w zespołach ciekawie zapowiada się mechanizm CodeLens, pozwalający w CTP6 przeglądać historię prac dla plików z kodem źródłowym w C++, JavaScripcie czy SQL przechowywanych w repozytoriach git, bezpośrednio z poziomu ich wskaźników. Ulepszono także dokumenty skierowanych grafów, które noszą teraz nazwę Map Kodu. Taka mapa ułatwia zrozumienie określonych zależności w kodzie, przedstawiając je w wizualnej formie. CTP 6 wprowadza możliwość filtrowania map i linków, zwiększa przejrzystość prezentacji zewnętrznych zależności, ulepsza diagramy góra-dół dla większych projektów. Działać ma też wyraźnie szybciej, takie operacje jak przeciągnij-i-upuść mają natychmiast przynosić wyniki.

Dobrym pomysłem jest dodanie mechanizmu Code Flow Guard (CFG) dla programujących w Visual C++. Pozwala on na automatyczne dodanie do kodu kontroli bezpieczeństwa, wykrywających próby przejęcia kodu i pozwalających zatrzymać jego uruchomienie, zanim zostanie on wykorzystany przez złośliwe oprogramowanie.

Co jednak z tymi innymi platformami? Przede wszystkim zauważono, że świat kompilatorów nie kończy się na Microsofcie – Visual Studio potrafi wykorzystać kompilatory Clang/LLVM do budowania bibliotek i aplikacji dla Androida (w tym Lollipopa 5.0) a w przyszłości także iOS-a. Emulator Androida zyskał wsparcie dla OpenGL ES, interakcji z kamerą i wielodotyku. Rozszerzono też możliwości Apache Cordova frameworku dla urządzeń mobilnych, pozwalającego pisać multiplatformowe aplikacje w JavaScripcie i HTML5. Teraz możliwe jest debugowanie ich na Windows Phone.

Na koniec najważniejsze, czyli ASP.NET 5, przynoszące sporo istotnych zmian, na czele z przebudowanym wzorcem projektowym MVC, łączącym go z Web API i Web Pages, dynamicznym programowaniem, pozwalającym zobaczyć zmiany w kodzie bez konieczności rekompilacji, czy wyrzuceniem Web.config – środowisko konfiguruje się teraz w plikach JSON, XML-u czy zmiennych środowiskowych. Dodano też integrację z otwartymi narzędziami webdeweloperskimi i zarządzanie zależnościami za pomocą NuGet.

Z tego wszystkiego co Scott Guthrie pisze jednak na blogu Visual Studio, najbardziej medialna wydaje się jednak wieloplatformowość. ASP.NET 5 jest pierwszym wydaniem tworzonym na bazie otwartej wersji .NET Frameworka, czyli .NET Core, działającego nie tylko na Windows, ale też na Linuksie i OS X. Modularne .NET Core, jak wyjaśnia Guthrie, jest znacznie lepszym rozwiązaniem, niż monolityczny .NET Framework. Można go dołączyć do aplikacji, dzięki czemu staje się niezależna od tego, co zainstalowane w systemie i zawiera tylko to, co aplikacji faktycznie jest potrzebne.

Zanim wyrzucicie swoje Windows Servery z aplikacjami ASP.NET, trzeba będzie jednak chwilę poczekać. .NET Core wciąż jest dostępne tylko w wersji dla Windows, prace nad wersją multiplatformową wciąż trwają. Póki co Visual Studio 2015 CTP6 można pobrać bezpośrednio ze stron Microsoftu.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.