Nowe Visual Studio i ASP.NET: na Windows się programuje, na innych platformach tylko uruchamia oprogramowanie

Strona główna Aktualności

O autorze

Programiści zainteresowani oferowanymi przez Microsoft rozwiązaniami dostali nową testową wersję swojego ulubionego Visual Studio. Oznaczone jako Community Tech Preview 6 (CTP 6), Visual Studio 2015 staje się fundamentem nowej strategii firmy z Redmond, w myśl której programować należy w Windows, ale powstały w ten sposób kod uruchamiać można wszędzie. Wydaniu towarzyszy bowiem zestaw multiplatformowych narzędzi, w tym framework ASP.NET, działający już nie tylko na „okienkach”.

Oczywiście wciąż w centrum zainteresowania pozostaje Windows i jego środowisko software'owe. Widać powrót do Windows Presentation Foundation (WPF), frameworku interfejsu użytkownika, który w erze Windows 8 zszedł jakby na boczny tor. Do wprowadzonego w Community Tech Preview 5 profilera dla WPF dołączono dwa nowe narzędzia: Live Visual Tree, wyświetlający w formie drzewa wszystkie elementy graficzne uruchomionej aplikacji oraz Live Property Explorer, dzięki któremu można zbadać właściwości dowolnego z elementów aplikacji.

Znacznie zwiększono wygodę pracy tych wszystkich, którzy wykorzystują liczne usługi w chmurze, zarówno dla swoich aplikacji, jak i w procesie deweloperskim. Nie będzie trzeba się do nich już oddzielnie logować. Po udanym uwierzytelnieniu w pierwszej z chmur, Visual Studio zaloguje się do wszystkich innych usług automatycznie.

Szczególnie dla pracujących w zespołach ciekawie zapowiada się mechanizm CodeLens, pozwalający w CTP6 przeglądać historię prac dla plików z kodem źródłowym w C++, JavaScripcie czy SQL przechowywanych w repozytoriach git, bezpośrednio z poziomu ich wskaźników. Ulepszono także dokumenty skierowanych grafów, które noszą teraz nazwę Map Kodu. Taka mapa ułatwia zrozumienie określonych zależności w kodzie, przedstawiając je w wizualnej formie. CTP 6 wprowadza możliwość filtrowania map i linków, zwiększa przejrzystość prezentacji zewnętrznych zależności, ulepsza diagramy góra-dół dla większych projektów. Działać ma też wyraźnie szybciej, takie operacje jak przeciągnij-i-upuść mają natychmiast przynosić wyniki.

Dobrym pomysłem jest dodanie mechanizmu Code Flow Guard (CFG) dla programujących w Visual C++. Pozwala on na automatyczne dodanie do kodu kontroli bezpieczeństwa, wykrywających próby przejęcia kodu i pozwalających zatrzymać jego uruchomienie, zanim zostanie on wykorzystany przez złośliwe oprogramowanie.

Co jednak z tymi innymi platformami? Przede wszystkim zauważono, że świat kompilatorów nie kończy się na Microsofcie – Visual Studio potrafi wykorzystać kompilatory Clang/LLVM do budowania bibliotek i aplikacji dla Androida (w tym Lollipopa 5.0) a w przyszłości także iOS-a. Emulator Androida zyskał wsparcie dla OpenGL ES, interakcji z kamerą i wielodotyku. Rozszerzono też możliwości Apache Cordova frameworku dla urządzeń mobilnych, pozwalającego pisać multiplatformowe aplikacje w JavaScripcie i HTML5. Teraz możliwe jest debugowanie ich na Windows Phone.

Na koniec najważniejsze, czyli ASP.NET 5, przynoszące sporo istotnych zmian, na czele z przebudowanym wzorcem projektowym MVC, łączącym go z Web API i Web Pages, dynamicznym programowaniem, pozwalającym zobaczyć zmiany w kodzie bez konieczności rekompilacji, czy wyrzuceniem Web.config – środowisko konfiguruje się teraz w plikach JSON, XML-u czy zmiennych środowiskowych. Dodano też integrację z otwartymi narzędziami webdeweloperskimi i zarządzanie zależnościami za pomocą NuGet.

Z tego wszystkiego co Scott Guthrie pisze jednak na blogu Visual Studio, najbardziej medialna wydaje się jednak wieloplatformowość. ASP.NET 5 jest pierwszym wydaniem tworzonym na bazie otwartej wersji .NET Frameworka, czyli .NET Core, działającego nie tylko na Windows, ale też na Linuksie i OS X. Modularne .NET Core, jak wyjaśnia Guthrie, jest znacznie lepszym rozwiązaniem, niż monolityczny .NET Framework. Można go dołączyć do aplikacji, dzięki czemu staje się niezależna od tego, co zainstalowane w systemie i zawiera tylko to, co aplikacji faktycznie jest potrzebne.

Zanim wyrzucicie swoje Windows Servery z aplikacjami ASP.NET, trzeba będzie jednak chwilę poczekać. .NET Core wciąż jest dostępne tylko w wersji dla Windows, prace nad wersją multiplatformową wciąż trwają. Póki co Visual Studio 2015 CTP6 można pobrać bezpośrednio ze stron Microsoftu.

© dobreprogramy
s