Nowe Wine 2.12: Wiedźmin 3 na Linuksie wygląda świetnie

Strona główna Aktualności

O autorze

Czy Linux nadaje się do gier, także tych poważnych gier? Z nowym wydaniem Wine odpowiedź brzmi coraz bardziej tak. Coraz lepsze wsparcie dla DirectX 10/11 i ułatwienie konfiguracji dla użytkowników opensource’owych sterowników Mesa czynią z Wine Staging 2.12 ważny krok naprzód w dziedzinie rozrywki na „pingwinie”. Tak, granie w Wiedźmina 3 wchodzi w grę.

Wine 2.12 wspiera teraz mechanizmy Depth Bias i Depth Clamping w Direct3D 11. Ten pierwszy pozwala wielokątom na tej samej płaszczyznie w przestrzeni jawić się jakby nie znajdowały się na tej samej płaszczyźnie – otrzymują przesunięcie w osi z. Często jest to wykorzystywane do rysowania cieni. Drugi dotyczy wyłączenia przycinania wierzchołków w osi z.

Dodano też obsługę kopiowania między zasobami z wykorzystaniem kompatybilnych formatów Microsoft DirectX Graphics Infrastructure, warstwy wykorzystywanej do zarządzania niskopoziomowymi zadaniami niezależnymi od DirectX (np. wyświetlanie wyrenderowanych ramek na wyjściu czy kontrolowanie krzywej gamma).

Gdy zachodzi taka konieczność, Wine 2.12 będzie teraz domyślnie używać OpenGL Core context – czyli tych nowych funkcji wprowadzonych z OpenGL 3.2. Core context będzie automatycznie wywoływane, gdy wykorzystywane są Direct3D 10 i 11, co wcześniej wymagało ręcznych zmian w konfiguracji wine dla poszczególnych gier.

Wydanie to przynosi też poprawki błędów renderowania w grach takich jak Wiedźmin 3, Assasin’s Creed III i Trackmania Turbo. Wspomniane tytuły działają już naprawdę dobrze, ale to nie wszystko – wreszcie można też bez problemów uruchomić GTA V na Radeonach pod opensource'owym sterownikiem.

Pozostałe, niezwiązane z graniem ulepszenia dotyczą obsługi sterownika dźwięku na Androidzie, lepszej wydajności przy asynchronicznym I/O, ulepszeń w parserze rejestru i rozpoczęcia prac nad obsługą interfejsu użytkownika MSI.

Zainteresowani skorzystaniem z Wine Staging powinni odwiedzić stronę z informacjami o repozytoriach binarnych paczek.

© dobreprogramy