Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Nowe dobreprogramy okiem oczekiwacza

A więc stało się. Mamy nowe dobreprogramy pe-el. Bardzo mnie ten fakt cieszy. W niniejszej publikacji chciałbym przedstawić własną opinię dotyczącą serwisu. No więc lec goł.

Pierwsze co rzuca się w oczy to rzecz jasna wygląd. Co poniektórzy narzekają, że brzydko, a mi się podoba. Ja wiem, że to kwestia gustu, ale dzięki tej małej-wielkiej zmianie nie trzeba się zbytnio przyzwyczajać do obsługi nowych DP :) Wszystko jest na swoich starych miejscach, tylko bardziej odpicowane ;) Nowości jakie dostrzegłem? Zielone ramki pod menu można sobie poprzestawiać po swojemu. I tak wolę standardowy układ. To samo można zrobić z boksami w panelach bocznych. Ponadto każdy panel można sobie spersonalizować wybierając, ile pozycji z listy chcemy aby było wyświetlane (po kliknięciu w symbol klucza). Fajna sprawa.

Kolejna rzecz - komentarze. Fajne wyglądają, bo prosto, ale trochę to wszystko rozjechane, mogłoby być bardziej "w kupie". Do tego "Zgłoszenie do moderatora" mogłoby być jakoś potwierdzane po zgłoszeniu, bo w tej chwili, to nie wiem, czy ta funkcja działa, czy udaje, że działa.

Rzecz, która spodobała się chyba większości użytkownikom - podział witryny na Windows / Linux / MacOS. No coś pięknego :) Nie mam zastrzeżeń, oby tylko działy Linux / MacOS nie były traktowane po macoszemu i będzie git malina.

Sortowanie na listach programów, tudzież w innych tabelkach. Fajna sprawa, ale nie skorzystam, nawet w przeglądarkach plików z tego nie korzystam, sam nie wiem, czemu :D Ale plus wielki ;)

Ocenianie aplikacji, nowy widok stron programów. Jest czytelnie i intuicyjnie, za to plus. Są screeny, szkoda, że nie można ich powiększać. Widziałem już gdzieś galerię screenów z jakiegoś programu - jest w porządku, ale screeny mogłyby się jakoś ajaxowo przerzucać, bo nie uśmiecha mi się czekać 15s na każdorazowe załadowanie kolejnej fotki :> Zauważyłem wykres liczby pobrań na stronach programów. Fajne.

Dobra, swoje napisałem. Na koniec jeszcze kilka słów do narzekaczy.
Chcecie zmienić wygląd? Niedługo będzie taka możliwość(?) - na screenie sprzed premiery nowych DP widać pole do zmiany skórki (Załączyłem screena). Cierpliwości ;) DP zamula? Ma prawo, nowa wersja = masa odwiedzin, szacun, że serwery się wyrabiały. Wczoraj faktycznie można było postękać, ale dzisiaj DP ładuje mi się mniej więcej 10s. To nie wieczność, mogę zaczekać chwilkę.

Całokształt oceniam bardzo pozytywnie. Życzę ekipie serwisu dalszych sukcesów i świetnych pomysłów na rozwój vortalu. Pozdrawiam :) 

Komentarze

0 nowych
  #1 27.08.2009 00:17

Jedyny DUŻY PLUS to " podział witryny na Windows / Linux / MacOS.Reszta jest robiona na kolanie,bez przygotowania.Proponuje powrócić do STAREGO SYSTEMU z jednoczesnym dodaniem w/w DUŻEGO PLUSA.Jako twórcy TEGO POMYSŁU sami wiecie co stracili czytelnicy tego VORTALU,a niewiele /jedna w/w pozycja/ zyskali.Wiem co piszę,bo znam ten VORTAL od początku istnienia.Pozdrawiam

Wasacz   6 #2 27.08.2009 17:47

Obciążone serwery?

Strona główna (z włączonymi reklamami) to dwadzieścia dwa (sic!) wywołania o pliki JavaScript, co łącznie daje ~200 KB.

I to nie koniec, bo JavaScript jest całkowicie inwazyjny i odpala się w trakcie wczytywania HTML, co jest dodatkowym opóźnieniem. W dodatku do pamięci ładowane są dwie duże biblioteki: ta przygotowana przez Microsoft oraz druga – jQuery z potężnym (ale i ciężkim) pluginem od UI.

Co ciekawe, dwie biblioteki to także dwa interfejsy do obsługi zdarzeń, żądań XHR i tak dalej… O wydajności takiego rozwiązania chyba nie muszę wspominać, prawda?

A mówimy tylko o JavaScript. Wystarczy spojrzeć w markup, żeby dowiedzieć się, że mimo tego, iż paski boczne są konfigurowalne, to i tak do przeglądarki dla każdego boksu wysyłana jest pełna lista elementów (sic!), czyli całe mnóstwo nadmiarowego markupu, który można by doczytać z wykorzystaniem wywołań AJAX w JavaScript.

Z kolei AJAX jest tam, gdzie się zupełnie nie nadaje. Weźmy, na przykład, podstronę z informacjami na temat poszczególnego programu. Po kliknięciu odnośnika, który teoretycznie powinien kierować na stronę pobierania, tak naprawdę wywoływane jest żądanie do serwera, który zwraca (o zgrozo) pełen kod HTML strony pobierania, a przecież wystarczyłby zwykły URL z linkiem!

Nadal uważasz, że to przejściowe problemy?

Kpc21   10 #3 27.08.2009 22:28

[quote]Chcecie zmienić wygląd? Niedługo będzie taka możliwość(?) - na screenie sprzed premiery nowych DP widać pole do zmiany skórki (Załączyłem screena). Cierpliwości ;)[/quote]
Któryś z adminów potwierdził to w komentarzach do newsa o premierze nowej wersji. Jeszcze przed jej premierą napisał mniej więcej: "będzie, ale nie od razu". Tak więc możecie być pewnie, że zmiana wyglądu będzie.

  #4 31.08.2009 18:12

Uuu, Wasacz, trochę ludzi tutaj chyba Cię przestało lubić xD

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.