Nowe domeny dla dorosłych mogą jeszcze bardziej podzielić Internet

Strona główna Aktualności

O autorze

Dziś otwarto publiczną rejestrację domen internetowych najwyższego rzędu o rozszerzeniu .LGBT. Firma Afilias, drugi największy operator domen na świecie, zachęca do kupna sugerując, że .LGBT to końcówka, która jako pierwsza umożliwia rejestrację domen łączących środowiska lesbijek, gejów i osób transseksualnych.

Od 5 stycznia do 4 lutego możliwość rejestracji była dostępna tylko dla firm, od dziś zarejestrować domenę o rozszerzeniu .LGBT może każdy, kto spełni określone przez Afilias wymagania. W ich zakres wchodzi między innymi zakaz publikowania treści łamiących prawo czy dyskryminujących, nawołujących do nienawiści. Z drugiej strony kupujący domeny są zobowiązani do przestrzegania prawa obowiązującego w ich państwie, co może dość znacznie ograniczyć zasięg akcji sprzedażowej – publikowanie treści związanej z orientacją seksualną inną heteroseksualna jest nielegalne między innymi w państwach islamskich.

Dla Afiliasa rozpoczęcie sprzedaży domen .LGBT może być jednak bardzo korzystne. Szczególnie w kontekście aktualnej nomenklatury – skrót LGBT zdaje się być w tej chwili najbardziej rozpowszechnionym określeniem na środowiska o niehetereoseksualnej orientacji, co z pewnością pozytywnie wpłynie na sprzedaż. Nietrudno wyobrazić sobie skalę zainteresowania nie tylko wśród blogerów czy serwisów randkowych – bardzo podatnym gruntem będą także organizacje non-profit zajmujące się na co dzień działalnością na rzecz środowisk LGBT.

Domeny o rozszerzeniu nawiązującym do ludzkiej seksualności (tym bardziej jeśli nie jest to heteroseksualność) to kontrowersyjna kwestia, czego przykładem może być historia domen o końcówce .GAY. Uruchomienie ich sprzedaży wzbudziło żywą reakcję nie tylko środowisk o negatywnym nastawieniu wobec na przykład homoseksualności, ale także rządów niektórych państw. Dotyczy to między innymi Arabii Saudyjskiej, której władze stwierdziły, że domena .GAY dla wielu kultur i społeczności jest obraźliwa w stosunku do ich moralności czy religii.

Do rejestracji domen nie jest konieczna jakakolwiek deklaracja dotycząca seksualności. Redakcja Philadelphia Gay News obawia się, że domeny o nowym rozszerzeniu będą kupowane także przez osoby i organizacje homofobiczne, aby popularyzować treści będące mową nienawiści. Wiadomo jednak przecież, że konieczność okazywania dowodów swojej seksualności byłaby jawną dyskryminacją, kwestia pozostaje zatem otwarta.

Swoje wątpliwości w rozmowie z serwisem Lenta.ru wyraził też Paweł Gross-Dnieprow, ekspert w handlu domenami. Nie ma on żadnych wątpliwości, że możliwość kupna domen .LGBT będzie dla Rosjan całkowicie zablokowana. Z drugiej strony Federalna Służba ds. Nadzoru w Łączności, Technologiach Informacyjnych i Masowej Komunikacji twierdzi, że portale o tematyce LGBT nie są w Rosji zakazane, dotyczy to jedynie stron publikujących treści siejące propagandę nietradycyjnych związków seksualnych wśród nieletnich. Na terenie Federacji Rosyjskiej zablokowany jest jednak dostęp do domen o końcówce .XXX.

Trudno się spodziewać, aby już pierwszego dnia otwartej sprzedaży cała sytuacja wywołała żywą dyskusję publiczna. Stanie się tak zapewne, w momencie kiedy wystartują pierwsze duże serwisy popularyzujące pod nowymi adresami treści budzące sprzeciw konserwatywnych środowisk. Nie zmienia to faktu, że w Stanach Zjednoczonych domeny o rozszerzeniu .SEX i .GAY zajmują kolejno 26. i 27. miejsce w rankingu popularności nowych domen internetowych.

© dobreprogramy
s