Nowe funkcje w Windows 7

Strona główna Aktualności

O autorze

Po interfejsie użytkownika oraz zmianach w bezpieczeństwie warto przyjrzeć się innym nowościom w Windows 7.

W nowej wersji Windows pojawiła się ciekawa opcja aktualizacji z Visty. Wystarczy do komputera z Vistą podłączyć pendrive zawierający odpowiedni obraz instalacyjny i po 30 minutach można już pracować pod Windows 7.

Bardzo użyteczną funkcją jest Problem Steps Recorder. Z jego pomocą użytkownik, który ma problem przy wykonaniu jakiejś czynności, może nagrać kroki, które wykonuje i wysłać zapisany plik do pomocy technicznej, np. helpdesku w firmie lub też znajomego, który mu chce pomóc. Plik zawiera zrzuty ekranu z podświetlonymi przyciskami na które użytkownik klikał.

Pojawiła się funkcja DirectAccess, za pomocą której można uzyskać dostęp do sieci lokalnej z zewnątrz bez uruchamiania połączenia VPN. Opcja ta będzie jednak dostępna głównie dla sieci firmowych i to nie wszystkich, gdyż jest kilka ograniczeń. Po pierwsze DirectAccess można technicznie opisać jako RPC po HTTPS dla Exchange i Outlooka. Przykład użycia jaki zaprezentował Microsoft to odbiór przez użytkownika e-maila z linkiem do pliku na firmowym serwerze Sharepoint. Dzięki DirectAccess użytkownik jest w stanie ściągnąć plik będąc poza siecią firmową, bez VPNa. Do działania DirectAccess potrzebny jest Windows Server 2008 R2 (nazywany czasem Windows 7 Enterprise Server), IPsec oraz IPv6.

Wprowadzono też funkcję BranchCache, dzięki której w oddziałach firmy mogą być cache'owane często używane zasoby z głównego serwera. Funkcja ta także wymaga Windows Server 2008 R2. W zarządzaniu dyskami będzie można podmontować dyski maszyn wirtualnych z VirtualPC (pliki VHD). Aplikacje dostępne przez Terminal Services staną się dostępne przez menu Start. Ich uruchamianie będzie więc takie samo jak zwykłych aplikacji. Warto tu przypomnieć, że wykorzystywana jest w tym celu funkcja protokołu RDP6, która pozwala wyświetlać lokalnie okienka programów działających na zdalnym komputerze, analogicznie jak przekierowanie "iksów" pod Uniksami. Rozszerzono możliwości ustawiania ograniczeń oprogramowania i zmieniono nazwę na AppLocker.

Zmiany czekają także Windows Media Player. Oddzieleniu uległy Teraz odtwarzane oraz Biblioteka. Ciekawą funkcją jest automatyczny podgląd plików. Wystarczy zatrzymać kursor myszy nad utworem z playlisty aby zostało odtworzone z niego 15 sekund. Biblioteka potrafi wyświetlać wszystkie rodzaje plików naraz, dotychczas trzeba się było przełączać pomiędzy muzyką, filmami, telewizją a zdjęciami. Nowy Windows Media Player nareszcie doczekał się obsługi większej ilości formatów. W Windows 7 będą kodeki dla H.264, AAC, Xvid oraz DivX. Użytkownicy mogą odtwarzać multimedia ze zdalnych bibliotek, nie tylko WMP ale także iTunes. Dodano także funkcję strumieniowania mediów do innych urządzeń w domu, np. Home theater PC (HTPC). WMP12 prezentuje także możliwości nowego paska narzędzi Windows 7. Miniaturka okna WMP pokazuje bowiem nie tylko jego zawartość ale także podstawowe przyciski kontrolujące odtwarzanie. Można więc np. zatrzymać odtwarzanie bez przełączania się na okno odtwarzacza. W sieci dostępne są zrzuty ekranu z Windows Media Player 12.

Informacją, która szczególnie ucieszy bardziej zaawansowanych użytkowników jest fakt, że Windows 7 będzie miał wbudowaną tekstową powłokę PowerShell. Jest to nowoczesna obiektowa powłoka przypominająca perla, ale mająca też dużo z basha i ruby'ego. Dzięki możliwości korzystania z .NET dostaje się dostęp do wielu gotowych klas co znacznie ułatwia pisanie skryptów (tzw. command-letów) i daje dużą elastyczność. PowerShell jest świetnym zamiennikiem dla archaicznego Wiersza polecenia (cmd.exe), który już zbyt długo gości pod Windows. W Windows 7 będzie dostępna wersja 2 PowerShella, znacznie ulepszona w stosunku do wersji 1, którą obecnie można sobie zainstalować pod XP czy Vistą.

© dobreprogramy