Nowe informacje o edycjach Windows 7

Strona główna Aktualności

O autorze

Paul Thurrott, zwykle bardzo dobrze poinformowany blogger znany ze swoich bliskich kontaktów z Microsoftem opublikował kilka nowych, interesujących informacji na temat Windows 7.

O tym, że Windows 7 będzie udostępniać nowy tryb "Windows XP" pozwalający wirtualnie uruchamiać niekompatybilne z Siódemką programy wiemy już od wczoraj. Thurrott ponownie potwierdził, że jedynie licencja edycji Professional, Enterprise i Ultimate będzie zezwalać na korzystanie z "Windows XP Mode".

Ponadto z lektury bloga możemy dowiedzieć się, że Microsoft nie planuje zapewnienia natywnej obsługi kodeków AAC/H.264/MPEG-2 dla użytkowników edycji Starter oraz Home Basic. Wygląda jednak na to, że dostępne będą dodatki zapewniające taką funkcjonalność - nie wiadomo jednak, czy będą one bezpłatne. Podobnie sprawa wygląda z funkcją Windows Media Player Remote Media Experience - również nie zobaczymy jej w wersjach Starter i Home Basic, niemniej wszystkie wersje będą mogły przynajmniej udostępniać multimedia w sieci domowej.

Thurrot zdradza także możliwości poszczególnych edycji Windows 7 w kwestii obsługiwanej ilości pamięci RAM - wszystkie 32-bitowe wersje będą obsługiwały do 4 GB pamięci, ale instalacja 64-bitowej wersji znacznie rozszerzy ten limit. Wersja Starter i Home Basic obsłuży aż do 8 GB pamięci, wersja Home Premium - do 16 GB, natomiast wersje Professional, Enterprise oraz Ultimate pozwolą wykorzystać nawet do 192 GB pamięci - jeśli ktoś oczywiście zdoła tyle zainstalować. Ciekawą informacją jest też fakt, że Windows 7 we wszystkich edycjach umożliwi do 20 jednoczesnych połączeń SMB (czyli protokołu do udostępniania plików).

© dobreprogramy

Komentarze