Nowe jQuery 2.0 kończy ze wsparciem dla starego Internet Explorera

Strona główna Aktualności

O autorze

Rozmaite akcje edukacyjne Microsoftu, mające na celu posłanie starych wersji Internet Explorera na cmentarzysko martwego oprogramowania, wciąż nie przynoszą takich efektów, jak byśmy chcieli, wciąż programistów męczy się koniecznością dbania o zgodność serwisów internetowych z IE8 a nawet wcześniejszymi. A jeśli takiej zgodności nie dałoby się już w miarę łatwo zapewnić?

Wydana właśnie wersja 2.0 jQuery, najpopularniejszej biblioteki JavaScriptu na świecie (ocenia się, że korzysta z niej ponad 55 procent serwisów WWW), kończy właśnie z Internet Explorerem 8 i wcześniejszymi wersjami. Autorzy, uważając że dla przeglądarek tych nie ma miejsca we współczesnym WWW, usunęli cały kod odpowiadający za wsparcie tych browserów, uzyskując w efekcie wersję szybszą, mniejszą i wolną od problemów, jakie przynosiła konieczność zapewnienia kompatybilności z IE.

Mniejsze o 12 procent jQuery może być teraz jeszcze mniejsze – rozbudowano mechanizm budowania własnych odmian biblioteki. Do dyspozycji jest 12 różnych modułów, z których można złożyć dokładnie to, czego potrzebujemy, dzięki czemu można zminimalizowane jQuery zmieścić w nawet w 10 KB.

Szczęśliwie nie trzeba będzie zmieniać niedawno zmienianych (dla wersji 1.9) wtyczek. W 2.0 udało się zachować zgodność z API jQuery w wersji 1.9, wtyczki dla tej wersji będą działały bez problemów z nową wersją. Starsze wersje wtyczek muszą zostać jednak przerobione, zgodnie z dostępnym tutaj poradnikiem.

W przyszłości w ślady wsparcia dla starych wersji Internet Explorera pójść ma wsparcie dla WebKitu w starych wersjach Androida (2.x i wcześniejszych). Twórcom biblioteki przeszkadza ono w dalszej optymalizacji kodu. Zapowiedziano przy tym, że zapewniająca najszerszy zakres kompatybilności wersja 1.9 będzie dalej rozwijana (jako 1.10 itd.). Wsparcie to nie będzie obejmowało scenariuszy „pozawebowych” – wszelkiego rodzaju aplikacji czy rozszerzeń dla przeglądarek. Tam zastosowanie ma znaleźć wyłącznie linia 2.x jQuery.

Teraz pozostaje jedynie czekać na to, aż twórcy najpopularniejszych CMS-ów zintegrują jQuery 2.x ze swoim kodem, a WWW przestanie być w praktyce dostępne dla IE8, zmuszając tym samym użytkowników Windows XP do przejścia albo na nową wersję „okienek”, albo na inną, wciąż wspierającą XP przeglądarkę.

Szczegółowa lista zmian znajduje się tutaj.

© dobreprogramy

Komentarze