Nowe łatki i ulepszenia do wersji RTM? Czemu nie, prace nad Windows 10 wydają się nie mieć końca

Strona główna Aktualności

O autorze

Testujący Windows 10 uczestnicy programu Insider Preview dostali dziś kolejną poprawkę do „ostatecznej” przecież wersji 10240. Aktualizacja oznaczona jako KB3074679 dotyczy głównie kwestii bezpieczeństwa – i dobrze, że pojawiła się dziś, a nie np. za kilka miesięcy. Ile jeszcze jednak takich poprawek się pojawi, zanim system osiągnie wyśrubowane kryteria jakości, jakie postawił sobie Microsoft?

Początkowo nie było wiadomo zbyt wiele. Na stronach Microsoftu można było przeczytać tylko o problemie z bezpieczeństwem wykrytym w oprogramowaniu Microsoftu, który może wpłynąć na twój system. W rzeczywistości nie chodzi jedynie o oprogramowanie Microsoftu, ale też Adobe. Z informacji, które pojawiły się w Microsoft Knowledge Base wynika, że łatka usuwa zagrożenie związane z możliwością zdalnego uruchomienia obcego kodu, osadzonego w fontach OpenType, w Internet Explorerze z odtwarzaczem Flash. Problem ten został już wcześniej rozwiązany dla innych wersji Windows.

Gdyby KB3074679 było tylko łatką bezpieczeństwa, sprawa byłaby prosta. Jednak z wyjaśnień dowiadujemy się, że aktualizacja wprowadza też bliżej nieokreślone niezwiązane z bezpieczeństwem zmiany, zwiększające funkcjonalność Windows 10 poprzez nowe funkcje i ulepszenia. Na naszych komputerach nie zauważyliśmy niczego nowego, ale niektórzy użytkownicy tabletu Surface Pro 3 wspominają o aktualizacji sterownika grafiki i systemowego firmware, które nie chciało się jednak poprawnie zainstalować.

Niestety tak wygląda komunikacja Microsoftu ze swoimi testerami. By dowiedzieć się, co rzeczywiście się dzieje z Windows 10, należy czytać nie oficjalne komunikaty ze stron firmy z Redmond, lecz rosyjskich blogerów. Członkowie grupy WZor opublikowali wewnętrzny dokument dotyczący kompilacji RTM 10240, opisujący w szczegółach to, co ta niby finalna wersja do systemu wniosła. Jak na wersję RTM, poprawek jest zaskakująco dużo, co może upewniać nas, że traktowanie wersji RTM w tradycyjny sposób, jako wzorcowego obrazu systemu, nie ma sensu – Windows 10 wydawany będzie i rozwijany raczej na wzór firmware konsol, które z założenia nigdy nie mają finalnej wersji.

© dobreprogramy
s