Nowe logo!

Strona główna Aktualności

O autorze

Zapewne wielu z Was zdążyło już zauważyć pojawiające się od czasu do czasu, w miejscu dotychczasowego "atomu" - nowe logo Vortalu. Rozpoczęła się na ten temat dyskusja na forum, czas więc na oficjalną premierę.

Wiemy, że logo jest wartością, którą trzeba pielęgnować, wiemy również, że wielu Czytelników przywiązało się do starego wizerunku vortalu. Pamiętamy z jakim oporem spotkała się pierwsza próba zmiany (pirat). Chcemy jednak przekonać Was, że to ruch w dobrym kierunku. Dotychczasowe logo w wielu przypadkach nas mocno ograniczało, trudno choćby na jego bazie stworzyć jakieś sympatyczne gadżety dla Czytelników.

Na jednej więc szali znalazła się zasada, że nie należy zmieniać utrwalonego już w świadomości logotypu, na drugiej natomiast chęć wprowadzenia czegoś nowego, czegoś co otworzy nam nowe spektrum możliwości. Jesteśmy przekonani, że przeważa druga szala. Nowe logo według nas może budzić sympatię, niesie bezpośrednie skojarzenia z tematyką serwisu, a dodatkowo znakomicie nadaje się do tworzenia wszelkiego rodzaju gadżetów vortalowych.

Trzeba również pamiętać, że vortal ma zarówno logotyp graficzny, który zamierzamy zmienić, jak również tekstowy - "dobreprogramy" pisane odpowiednią czcionką z pogrubionym słowem "programy" - ten pozostanie w swej dotychczasowej formie. Można więc powiedzieć, że grafika jest swego rodzaju jego dopełnieniem, a w przypadku nowego loga - maskotką.

"Atom" był z nami już niemal cztery lata, od początku istnienia serwisu. To bardzo długo, jednak naszym marzeniem jest, aby serwis istniał i rozwijał się - jak by to powiedział Jurek Owsiak - "do końca świata i jeden dzień dłużej" . Jak widać w tej skali cztery lata to niewiele. Nie warto więc, naszym zdaniem, na siłę trzymać się czegoś co ma tak wiele słabości.

Nowe logo planowaliśmy opublikować wraz z nową odsłoną serwisu, jak wiecie pracujemy stale nad nowym silnikiem vortalu, który wyposażony zostanie w szereg nowych funkcjonalności, znajdą się tam również programy przeznaczone dla platformy Linux. Mimo, że w zamierzeniu druga odsłona nie będzie drastycznie różnić się od obecnych dobrychprogramów, doszliśmy jednak do wniosku, że zmodernizowane dp z nowym logotypem to za wiele jak na jeden raz ;)

Czy nowe logo to słuszna decyzja, każdy z Was może ocenić sam. Mamy jednak nadzieję, że Was przekonamy. Norbert Mikołajczyk (Mikołaj), "nadworny" grafik dobrychprogramów oraz autor nowego loga, przygotował również wstępną próbkę możliwości jakie nowe logo ze sobą niesie.


Aktualizacja, 13.10.2006, 22:51

Ponieważ odnosimy wrażenie, że nie każdy pokusił się o kilknięcie w link podany w powyższym akapicie, zaktualizowaliśmy grafikę w newsie aby pokazać dwie wersje logo - na witrynę i do gadżetów promocyjnych takich jak np. koszulki.

© dobreprogramy
s