Nowe metody na piratów

Strona główna Aktualności

O autorze

Windows Vista będzie zaopatrzony w nowy model zabezpieczeń antypirackich, zapowiada Cori Hartje, dyrektor Windows Genuine Software Initiative w Microsoft za pośrednictwem oficjalnej informacji prasowej. Chodzi o nową platformę usług Software Protection Platform, która ma zapobiegać wykorzystywaniu nielegalnych kopii systemu.

Pierwsza z nowości obejmie tylko tych użytkowników, którzy będą instalować Windows Vista na dotychczas posiadanych komputerach. Ci, którzy kupili system z nowym sprzętem aktywację będą bowiem mieli już za sobą (przeprowadzi ją producent komputera). Aktywacja będzie musiała być wykonana do 30 dni od momentu instalacji - automatycznie za pomocą Internetu lub telefonicznie. Jeśli użytkownik nie aktywuje systemu, Vista przejdzie w tryb ograniczony - udostępni jedynie przeglądarkę internetową i to nie dłużej niż na godzinę. Po tym czasie użytkownik zostanie wylogowany. Oczywiście po pomyślnej aktywacji nastąpi powrót do pełnej funkcjonalności.

To jednak nie koniec. Nawet po aktywacji może się zdarzyć sprawdzenie legalności klucza użytego do instalacji systemu - tak jak ma to miejsce dzisiaj np. podczas pobierania rozmaitych dodatków. Jeśli Windows odkryje, że klucz jest nielegalny, to przejdzie w 30-dniowy okres karencji. Niektóre funkcje takie jak Aero Glass czy Windows Defender zostaną wyłączone, aż do czasu zmiany klucza na legalny i ponownej aktywacji. Jeśli po 30 dniach taka zmiana nie nastąpi, system zostanie zablokowany na opisanych wyżej zasadach.

Microsoft zmienia również politykę aktywacyjną względem klientów korporacyjnych, którzy teraz mając do dyspozycji klucze Volume License Key mogli bez aktywacji instalować systemy Windows XP. Szacuje się, że około połowa wszystkich pirackich kopii była instalowana właśnie z użyciem takiego klucza. Po premierze Windows Vista ma się to zmienić - obowiązek aktywacji będą mieli także przedsiębiorstwa z tym, że będzie to nieco ułatwione poprzez udostępnienie dedykowanych narzędzi do obsługi dużej ilości komputerów i kluczy.

Więcej szczegółów można znaleźć w opublikowanym dzisiaj dokumencie zatytułowanym Microsoft's Software Protection Platform: Innovations for Windows Vista and Windows Server "Longhorn" (w języku angielskim).

© dobreprogramy
s