Nowe podejście do mechanizmów wyszukiwania

Strona główna Aktualności

O autorze

IBM opracowało zaawansowany mechanizm przeszukiwania stron WWW, umożliwiający wyszukiwanie bardzo szczegółowych informacji. Jak zapewnia firma, opracowany mechanizm wyszukiwania może stać się nowym kluczowym źródłem dochodów firmy.

Obecnie stosowane mechanizmy wyszukiwania bazują na porównywaniu słów kluczowych. Platforma WebFountain to rozwiązanie które zbiera, przechowuje i analizuje zawartość tekstów w Internecie. Pracujący na superkomputerze system IBM-a codziennie absorbuje około 25 mln stron WWW i uczy się rozpoznawać i układać kontekstowo poszczególne wyrażenia i grupy słów, podawane w komendzie.

"Obecnie wyszukiwarki internetowe stają się coraz silniejszymi narzędziami, jednak nasze rozwiązanie to raczej następna generacja mechanizmów wyszukujących. WebFountain wyszukuje duże ilości nieuporządkowanych informacji w Internecie i udostępnia je w taki sposób aby mogły być przydatne w biznesie" - powiedział Robert Carlson, prezes IBM WebFountain.

Nowy mechanizm wyszukiwania to rezultat czteroletnich prac w bazie naukowej Big Blue w Almaden. Firma jest przekonana, że opracowanie WebFountain okaże się intratnym przedsięwzięciem i pozwoli zwiększyć dochody firmy o 400-500 mln USD w pierwszym roku od uruchomienia usługi, a w ciągu pięciu lat kwota ta ma wynieść 5-8 mld USD.

© dobreprogramy
s