Nowe poprawkowe Ubuntu 16.04.2 wreszcie ze świeżym kernelem i serwerem X

Strona główna Aktualności

O autorze

Ubuntu 16.04.2 pojawiło się wreszcie na serwerach Canonicala – piszemy „wreszcie”, bo z ponad miesięcznym opóźnieniem. A było ono naprawdę wyczekiwane, jest bowiem czymś więcej, niż tylko kolejnym wydaniem „po kropce”, z wszystkimi wydanymi dotąd łatkami i aktualizacjami. To debiut nowego podejścia do dystrybucji świeżych kerneli HWE, które pozwoli użytkownikom cieszącym się stabilnością i wsparciem Ubuntu LTS korzystać zarazem z najnowszego sprzętu.

Podobnie jak poprzednie wydania poprawkowe z serii LTS, także i 16.04.2 dostarczane jest we wszystkich oficjalnych wersjach (Ubuntu Desktop, Ubuntu Server, Ubuntu Cloud i Ubuntu Base) oraz odmianach (Kubuntu, Xubuntu, Mythbuntu, Ubuntu GNOME, Ubuntu MATE, Lubuntu, Ubuntu Kylin oraz Ubuntu Studio). Ubuntu Desktop, Server, Cloud, Base i Kylin będą miały wsparcie pięcioletnie, pozostałe odmiany trzyletnie.

Lista poprawek od wydania 16.04.1 jest naprawdę spora, dotyczy instalatora, narzędzi aktualizacyjnych, środowisk graficznych (na czele z Unity) oraz pakietów serwerowych – ze szczegółami możecie zapoznać się w wiki Ubuntu. Do tego dochodzą oczywiście wszystkie łatki bezpieczeństwa. W praktyce jednak najważniejsze jest, że na „dzień dobry” dostajemy w nowym Ubuntu jako kernel nie Linuksa 4.4, lecz Linuksa 4.8, czyli wersję backportowaną z wydania 16.10. Do tego jest nowsze wydanie serwera xorg (1.18.4).

Użytkownicy korzystają bowiem teraz z tzw. stosu HWE, który będzie przynosił świeże wersje kernela i serwera X dla wydań LTS. Jego nowy model, wprowadzony wraz z wydaniem 16.04.2, to teraz tzw. rolling release, opisane w szczegółach na wiki projektu. W poprzednich wersjach Ubuntu LTS można go uaktywnić poleceniem sudo apt-get install --install-recommends xserver-xorg-hwe-16.04.

Jednocześnie z wydaniem 16.04.02 Canonical poinformował o zamrożeniu tegorocznego wydania 17.04 „Zesty Zapus” – teraz czas na naprawianie błędów. Przynieść ono ma kernel 4.10, sporo ulepszeń dla interfejsu Unity 8, więcej pakietów obsługiwanych jako snapy i sprawniejszą pracę na urządzeniach z ekranami dotykowymi.

Obraz ISO najnowszej wersji Ubuntu LTS znajdziecie na stronach Canonicala.

© dobreprogramy
s