Nowe smartfony z Firefox OS-em będą kosztowały 25 dolarów

Strona główna Aktualności

O autorze

Mozilla zapowiedziała, że na rynki rozwijające się wprowadzi bardzo tanie telefony, działające pod kontrolą Firefox OS-a. Cena takiego urządzenia będzie wynosiła zaledwie 25 dolarów.

Stworzony przez Mozilla Foundation mobilny system operacyjny ciągle ma znikome udziały w rynku, co gorsze, nie zdobył zbyt pozytywnej opinii u wielu użytkowników. Wśród wad najczęściej wymienia się: ubogi wybór oprogramowania, problemy z odtwarzaniem mediów oraz ograniczenia aplikacji webowych. Jednak Mozilla ciągle rozwija swój produkt i planuje zdobyć nowych klientów na rynkach rozwijających się.

Producent Firefox OS-a oświadczył więc, że za sprawą dwóch partnerów, Intex oraz Spice, smartfony kosztujące 25 dolarów pojawią się jeszcze w tym roku w Indiach. Urządzenia na pewno będą posiadały 3,5-calowy ekran o rozdzielczości 480x320 pikseli, moduł WiFi, Bluetooth oraz kamerkę. Chipset dostarczyć ma chiński producent mikroprocesorów – Spreadtrum Communications. Niestety, dokładniejsza specyfikacja nie jest jeszcze znana. Ze względu na niską cenę smartfony mają znaleźć wielu nabywców, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Mozilla Foundation liczy szczególnie na duże zainteresowanie w Indiach oraz Indonezji, gdzie potencjalnych klientów jest naprawdę sporo. Warto zauważyć, że sprzedaż smartfonów w Indiach w ciągu roku wzrosła o 181 procent.

Wprowadzenie smartfonów kosztujących poniżej 100 złotych na rynki, gdzie nadal większość osób korzysta ze zwykłych słuchawek i nie może pozwolić sobie na ich wymianę ze względu na wysoką cenę nowego sprzętu, może okazać się świetnym pomysłem. Rynek smartfonów w takich państwach jak Indie czy Indonezja ma ogromny potencjał, a producent, który jako pierwszy dostarczy atrakcyjne pod względem cenowym urządzenia, może zdobyć naprawdę duże udziały. Bardzo tanie smartfony, działające pod kontrolą Firefox OS-a z chęcią zobaczylibyśmy również w Polsce, gdzie mogłyby stać się interesującą alternatywą wobec zwykłych telefonów.

© dobreprogramy
s