Nowe systemowe ikony Windows 10 – wracamy do estetyki lat 90?

Strona główna Aktualności

O autorze

Wiele dobrego można powiedzieć o rozwoju Windows 10, ale jeden aspekt pozostaje wyraźnie zaniedbany. Ten, kto odpowiada za wzornictwo interfejsu użytkownika nowego systemu, najwyraźniej jest fanem bardzo osobliwych kanonów estetycznych. Paleta barw zastosowanych w Windows 10 u wielu osób wywołuje mdłości, teraz wygląda na to, że równie nieciekawie będą wyglądały ikony systemowych aplikacji.

Chiński serwis IThome.it zdołał pozyskać najnowszą nieoficjalną kompilację Windows 10, oznaczoną numerem 10009. Przynosi ona w pełni zintegrowaną z pulpitem cyfrową asystentkę Cortana, nowy pasek powiadomień, poprawione menu Start i obsługę trybu Continuum, pozwalającego na płynne przełączanie się między klasycznym interfejsem WIMP a interfejsem kafelkowo-dotykowym.

Wśród tych wszystkich nowych i pożytecznych zmian jest jednak zmiana mogąca budzić sporo wątpliwości. Kolejne systemowe ikony, po ikonach folderów, przeszły „spłaszczającą kurację” i wyglądają teraz jak efekt podróży w czasie do wczesnych lat dziewięćdziesiątych. Nowy kosz na śmieci, nowy napęd dyskowy, nowe ikonki szybkiego dostępu oraz panelu sterowania – trend jest oczywisty. Dotychczasowe, obecne z Windows 8 ikony klasycznego pulpitu najwyraźniej uznano za nieodpowiednie dla nowego, stawiającego na ujednolicenie desktopu i Modern UI interfejsu.

Sądząc po pierwszych reakcjach internautów, nie jesteśmy pierwszymi, którzy niemile zaskoczeni są tym trendem we wzornictwie. Niestety nic raczej nie wskazuje na to, by był to kiepski żart chińskiego serwisu – do tej pory IThome był wiarygodnym źródłem nieoficjalnych informacji o nowościach w Windows.

Niestety system Microsoftu nie oferuje (przynajmniej na razie) żadnych specjalnych narzędzi do personalizacji pulpitu, porównywalnych choćby z ustawieniami KDE, stąd też najpewniej nowe ikony na długo zagoszczą na pulpitach użytkowników z całego świata.

© dobreprogramy
s