reklama

Nowe systemy plików dla Linuksa

Strona główna Aktualności

O autorze

Wśród róźnych tematow omawianych podczas trwającej obecnie w Nowym Jorku konferencji Linux Foundation End User Collaboration Summit odbędą się sesje dotyczące dwóch nowych systemów plików dla systemu GNU/Linux. Ich prezenterami będą Ted Ts'o z Linux Foundation oraz Chris Mason z firmy Oracle.

Jednym z nich jest ext4, będącym ewolucyjnym ulepszeniem szeroko obecnie stosowanego ext3. ext4 zbudowany jest na bazie tego samego kodu źródłowego co ext3 i jest z nim kompatybilny. Cechuje się przy tym większą wydajnością i skalowalnością. Drugi system plików to Btrfs, który jest wspólnym wysiłkiem firm Red Hat, HP, IBM i Oracle. Ponieważ zawiera dużo nowych funkcji i jest pozbawiony ograniczeń jakie ma ext4, jest niezależnym, odrębnym od ext4 projektem. Btrfs oferuje pule powierzchni dyskowej, rekurencyjne snapshoty, czyli możliwość tworzenia snapshotów snapshotów, szybką weryfikację systemu plików i odtwarzanie danych, łatwe zarządzanie dużymi zasobami danych, większe bezpieczeństwo, skalowalność oraz szybkie przyrostowe kopie zapasowe.

System plików ext4 jest już dostępny w jądrze Linuksa od jakiegoś czasu jako eksperymentalny i powoli zaczyna być wdrażany. Z kolei testowa wersja btrfs może pojawić się już w jądrze 2.6.29. System ten zapewne niedługo będzie domyślnym systemem plików w wielu dystrybucjach.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama