Nowe wyszukiwanie w Viście SP1 w szczegółach

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft ujawnił szereg informacji na temat zmian wprowadzanych przez Service Pack 1 w usługach wyszukiwania zintegrowanych z systemem Windows Vista. Przypomnijmy, że decyzja o tych zmianach została podjęta na skutek interwencji Google w Departamencie Sprawiedliwości, kiedy to zarzucano firmie Microsoft nieuczciwe integrowanie swoich usług wyszukiwania i niedopuszczanie do systemu konkurencyjnych aplikacji na równych prawach. Zarzuty zostały ostatecznie oddalone, ale mimo tego Microsoft zdecydował się na zmiany.

Lekturę warto zacząć od artykułu Bazy Wiedzy KB941946, który opisuje zmiany w interfejsie użytkownika. Wynika z niego, że użytkownik po instalacji np. Google Desktop Search będzie mógł wybrać go jako domyślną aplikację wyszukiwania w aplecie Domyślne programy w Panelu sterowania. Zamienione zostaną wtedy również wyszukiwarki obsługujące pola w menu Start czy Eksploratorze Windows. Protokół search-ms nie zostanie jednak całkowicie wyłączony - inne aplikacje będą mogły się wciąż do niego odwoływać.

Zaawansowanym użytkownikom i programistom przyda się też pozostała dokumentacja, która opisuje sposób przygotowania własnych silników wyszukiwania do integracji z systemem Windows Vista. Powinni oni także zapoznać się z dokumentem dotyczącym zalecanych praktyk podczas tworzenia usług dla Windows Vista.

Google jeszcze nie skomentowało, czy jest zadowolone z wprowadzonych zmian. Obiekcji nie ma póki co Departament Sprawiedliwości, któremu Microsoft przesłał zmienioną wersję beta Service Pack 1 już w ubiegłym tygodniu.

© dobreprogramy