Noworoczne porządki Google

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Google poinformowała o zamknięciu lub zaprzestaniu rozwoju mniej popularnych usług. W pierwszej kolejności na celowniku korporacji znalazły się Google Catalog Search, Google Notebook, Dodgeball oraz Google Video, które nie posiada już możliwości publikacji klipów wideo.

Pierwsza z usług, Google Video pełniła będzie obecnie rolę wyszukiwarki, a nie miejsca do hostingu plików. Możliwości usługi znacznie ograniczono już w 2007 roku. Od tego czasu nadal można było dodawać nowe klipy o nielimitowanej długości, podczas gdy YouTube posiada 10-minutowe ograniczenie. Catalogs był początkiem eksperymentów z technologią optycznego rozpoznawania znaków. Teraz jest ona używana w Google Books, przez co z Catalogs nikt nie korzysta.

Google Notebook został zamknięty, ponieważ bliźniacze funkcjonalności oferują Google SearchWiki, Google Docs i Google Bookmarks. Istniejąca konta usługi zostaną zachowane, ale nie będzie można zakładać nowych, nie będzie też rozszerzana jej funkcjonalność. Dodgeball miał umożliwiać łatwe nawiązywanie połączeń pomiędzy ludźmi znajdującymi się w niedalekiej od siebie odległości przy użyciu telefonów komórkowych. Google przejął firmę rozwijającą usługę niemal cztery lata temu, w ubiegłym roku jej pracownicy odeszli jednak uznając, że nic nie poszło zgodnie z planem.

Jaiku to mikroblogowa usługa podobna do Twittera, która nigdy nie ujrzała publicznie światła dziennego. Kod Jaiku udostępniony zostanie do dyspozycji ochotników chcących rozwijać usługę. Ostatnia z zamkniętych usług - Google Mashup Editor - wyparta została przez App Engine.

© dobreprogramy