Noworoczne szaleństwo domenowe

Strona główna Aktualności

O autorze

Serwis Domeny.pl poinformował o gwałtownym wzroście liczby rejestracji domen internetowych, który rozpoczął się i trwa w Polsce od początku stycznia. Są szanse, że milionowa polska domena pojawi się jeszcze przed wakacjami.

W okolicach 20 grudnia 2007 r. statystyki pokazywały około 760.000 zarejestrowanych polskich domen narodowych. Na początku bieżącego tygodnia już prawie 787.000. Rodzimych adresów unijnych (.eu) w ciągu ostatniego tygodnia przybyło około 1.500 sztuk. Wiarygodną liczbę domen globalnych (.com, .net, .org, .info, .biz), rejestrowanych w ostatnim okresie przez Polaków, trudno podać, ale i ona z pewnością szybko rośnie.

Noworoczny trend wzrostowy na rynku domen jest zauważalny także w innych krajach Europy. I to trzeci rok z rzędu. Jedna z brytyjskich firm podała, że w styczniu i lutym nawet o 30 procent wzrasta liczba rejestrowanych domen .co.uk - mówi Marcin Majerek z serwisu Domeny.pl. Może to być spowodowane planami biznesowymi, które przygotowują na nowy rok europejskie spółki - dodaje.

Wraz z szybkim wzrostem liczby domen, pojawia się nowy problem - znikanie ciekawych biznesowo nazw, które można rejestrować w adresach www. Co robić, aby stać się właścicielem"złotej"domeny? Można złożyć ofertę zakupu obecnemu właścicielowi, jednak musimy się liczyć z poważnymi kosztami (od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych). Innym sposobem na pozyskanie dobrego adresu jest mało popularna w Polsce usługa "Opcja na domenę".

Usługa ta dotyczy większości polskich domen i polega ona na złożeniu rezerwacji na adres, który jest obecnie zarejestrowany przez inny podmiot. Może się bowiem zdarzyć, że właściciel takiej domeny zrezygnuje z niej lub zwyczajnie nie opłaci jej przedłużenia, uwalniając ją tym samym na rynku. Wówczas domena jest rezerwowana na rzecz posiadacza Opcji - tłumaczy Marcin Majerek. Usługa taka jest to koszt ok. 200 zł na 3 lata, wymaga również od zainteresowanego dużej cierpliwości, trwającej nawet do 3 lat.

© dobreprogramy