Nowości na WinHEC

Strona główna Aktualności

O autorze

Na odbywającym się w Seatle Windows Hardware Engineering Conference, zaprezentowano szereg nowych produktów Microsoft. Obok kluczowych dla rynku komputerów systemów Windows XP i Windows 2003 wspierających 64 bitowe procesory, zapoznać się można z postępem prac nad Windows Longhorn oraz innymi flagowymi produktami Microsoft.

Prezentacja systemów Windows wspierających architekturę x64 poprzedzona była mową Billa Gatesa poświęconą analizie sytuacji na rynku. Odświeżone systemy operacyjne są zdaniem prelegentów bardziej bezpieczne i szybsze od znanych nam wersji 32 bitowych. Dzięki specjalnemu oznaczaniu fragmentów pamięci jako wykonywalnej w architekturach 64 bitowych, niemożliwy będzie atak na system przez przepełnienie bufora. Próba wykonania kodu w przestrzeni danych sygnalizowana jest przez Windows komunikatem wyjątku i wymusza natychmiastowe zakończenie aplikacji.

Różnice prędkości działania 32 i 64 bitowych aplikacji zaprezentowano na przykładzie SQL Server 2005 (Yukon). Jak donosi serwis Bink.nu, skok wydajności zrobił ogromne wrażenie na oglądających.

Beta wczesnej wersji Longhorna, ukończonego zdaniem Microsoft jedynie w 1/3, pozwoliła na ogarnięcie ogromu prac, jakie stoją jeszcze przed programistami chcącymi dostarczyć stabilny i bezpieczny system. Nic dziwnego, że data premiery przesunięta została ponownie i obecnie jest nią grudzień 2006. Czas pokaże, czy wydanie nowego systemu operacyjnego, zapowiadane na rewolucję porównywalną z ukazaniem się Windows 95, rzeczywiście spełni pokładane w nim nadzieje. Jednocześnie udostępniono informacje na temat nowego protokołu wydruku opracowywanego przez Microsoft. Dzięki otwartej specyfikacji i zastosowaniu XMLa istnieje spora szansa upowszechnienia się tego rozwiązania.

Po więcej szczegółów i zdjęcia z konferencji zapraszamy na stronę Bink.nu.

© dobreprogramy
s