reklama

Nowości spod znaku Blue: pierwsze aplikacje na pulpit… i zapowiedź nowego Windows Servera

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Microsoft zdecydowanie przyspieszył, przynajmniej w porównaniu do poprzedniej dekady naszego stulecia. Jeszcze nie tak dawno świat IT toczył spory na temat rewolucji w interfejsie użytkownika, jaką przyniosło Windows 8, dzisiaj „ósemka” stała się częścią komputerowej codzienności, a ekscytację budzi Windows Blue, zapowiadana na połowę tego roku ogromna aktualizacja kluczowych platform Microsoftu. Sądzono jednak do tej pory, że obejmie ona jedynie ofertę firmy skierowaną do użytkowników indywidualnych – jednak najwyraźniej nie unikną jej też użytkownicy Windows Servera.

Na łamach serwisu MSFTKitchen pojawiły się doniesienia o pracach prowadzonych nad wyglądem i doświadczeniem użytkownika Windows Server i System Center Datacenter Management Portals dla Windows Blue. Znaleziono też CV jednego z pracowników Microsoftu, wspominającego w nim jego pracach nad przeniesieniem usługi Microsoft Distributed Transaction Coordinator na Windows Blue – jest to typowo serwerowa usługa, koordynująca transakcje obejmujące wiele menedżerów zasobów, takich jak systemy plików, bazy danych czy kolejki wiadomości.

Temat podjęła też słynna Mary Jo Foley, która powołując się na swoje kontakty w Microsofcie twierdzi, że Windows Server Blue ma być kolejnym krokiem na drodze do uczynienia z Windows Servera najlepszej platformy budowania usług w chmurze, zarówno dla klientów i partnerów, jak i samego Microsoftu – spodziewać się więc można, że lwia część nowych serwerowych funkcjonalności będzie dotyczyła właśnie budowania prywatnych chmur i wdrażania w nich aplikacji.

MSFTKitchen pokazał też po raz pierwszy wideo demonstrujące jedną z aplikacji systemowych dla Windows Blue – jest to znany z Windows 8 Fresh Paint, bardzo udane narzędzie do malowania wirtualnymi farbami olejnymi. Dołączona do Windows Blue nowa wersja Fresh Painta przynosi obsługę akwareli, co jest wyzwaniem niebagatelnym, trzeba bowiem symulować interakcje wodnych farbek z innymi narzędziami, takimi jak oleje czy kredki. Jak możecie zobaczyć na poniższym wideo (demonstracja zaczyna się od 5 minuty nagrania), aplikacja pozwala też na przekształcanie dowolnych obrazów w ich akwarelowe odpowiedniki:

Takie aplikacje proszą się o wykorzystanie ekranów dotykowych i prośby te mogą spełnić się całkiem szybko, a to za sprawą nowych 7- i 8-calowych tabletów, które pojawić się mają na rynku wraz z nowym Windows. Według doniesień serwisu PCMag, ich ceny wynosić mają od 200 do 350 dolarów, co powinno pozwolić im skutecznie konkurować z iPadami Mini i tabletami z Androidem.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić