Nowości w Fedorze 11

Strona główna Aktualności

O autorze

Co prawda do premiery dziesiątej wersji Fedory pozostało jeszcze kilka dni, już teraz dostępne są informacje na temat kolejnej odsłony tej dystrybucji. Prócz harmonogramu wydań, pojawiły się też pierwsze informacje na temat funkcjonalności.

Pierwsza z nowości, która znaleźć ma się w nowej Fedorze to DeviceKit. Jest to, pierwotnie mające zastąpić warstwę HAL, narzędzie którego działanie polega na wydawaniu dźwięków w wyniku dodania lub usunięcia nowego urządzenia w systemie, wraz z możliwością scalania informacji na ich temat. Zawiera komponenty służące do śledzenia urządzeń dyskowych oraz zarządzania energią. Menedżer plików GNOME, oferował zaś będzie możliwość formatowania partycji dysku, a także aplikację Palimpsest, do zarządzania nośnikami.

PulseAudio pojawił się w ósmej odsłonie Fedory jako domyślny serwer dźwięku. Szybko jednak spotkał się z falą krytyki, głównie z powodu stopnia skomplikowania. Aby wyeliminować te niedogodności, nowa Fedora zawierać będzie między innymi zmodyfikowany mikser dźwięku z możliwością minimalizacji go do postaci ikony. Centrum sterowania ma obsługiwać podłączanie urządzeń "na gorąco". Dodany zostanie moduł kontroli mikrofonu. Możliwe stanie się ponadto korzystanie z wielu monitorów, klawiatur i myszek podłączonych do jednego systemu hosta.

Nowa Fedora zawierać będzie narzędzie MinGW. Ma ono zwiększać możliwości w zakresie interoperacyjności poprzez kompilację i przenoszenie do Linuksa binarnych plików Windows. Ostatnią z nowości jest dodatek Presto dla Yuma. Wprowadzał on będzie obsługę paczek delta. Dzięki temu instalowanie nowych aktualizacji powinno zajmować mniej czasu, z kolei standardowe wersje pakietów nie będą musiały być pobierane w sytuacji, gdy program jest uaktualniany.

Premiera nowej Fedory planowana jest w okolicach czerwca przyszłego roku.

© dobreprogramy