Nowości w Firefoksie 3.1

Strona główna Aktualności

O autorze

Chris Blizzard z Mozilli podczas Southern California Linux Expo zaprezentował rozwiązania, które znajdą się w przeglądarce Firefox 3.1

Jedną z ważniejszych jest natywny parser JSON. JSON (JavaScript Object Notation) to format wymiany danych alternatywny dla używanego obecnie XMLa, składniowo taki sam jak struktury danych w języku JavaScript. Może on zyskać niedługo sporą popularność wśród programistów webowych. JSON jest też implementowany przez Microsoft w Internet Explorerze 8. Jak pokazały testy wersji beta nadchodzącego Firefoksa, zawarty w nim parse JSON jest całkiem szybki.

Inną ciekawą funkcją w nowej przeglądarce Mozilli są wątki dostępne z poziomu JavaScriptu. Dzięki nim aplikacja webowa będzie mogła wykonywać kilka rzeczy jednocześnie, np. obliczenia w tle. Poprawi się też responsywność gdyż wykonywanie danej operacji przez JS nie będzie blokowało innych. Na konferencji zaprezentowano możliwości wątków wraz z nowym tagiem video opisanym w standardzie HTML, który służy do osadzania filmów na stronach internetowych. Przykładem było wykrywanie ruchu przez kod JavaScript w odtwarzanym filmie. Podobny przykład prezentował stronę, na której skrypt podczas odtwarzania filmu przedstawiającego start promu kosmicznego pobierał dane o wysokości i szybkości promu i na ich podstawie rysował wykres na bieżąco. Demo to zostało udostępnione, oczywiście wymaga posiadania najnowszego buildu Firefoksa (tzw. nightly) aby mogło działać prawidłowo.

Wspomniano także o innych nowościach: filtrach SVG dla HTMLa, XMLHttpRequest typu cross-site, pobieraniu danych DNS z wyprzedzeniem oraz obsłudze osadzonych czcionek. Kompletna prezentacja jest dostępna na blogu Blizzarda.

© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNowość w Mapach Google. Nawigacja będzie skuteczniejsza