Nowości w Google

Strona główna Aktualności

O autorze

Twórcy wyszukiwarki Google nie ustają w dodawaniu nowych funkcji i rozwijaniu już istniejących. Tym razem ogłoszono, że serwis Google News, zajmujący się agregacją informacji prasowych z różnych serwisów, wyszedł z fazy beta i przy okazji otrzymał kilka ciekawych rozszerzeń.

Google News został uruchomiony ponad trzy lata temu, we wrześniu 2002 roku, a jego założeniem jest zbieranie w jednym miejscu najważniejszych wiadomości i prezentowanie ich w zwięzłej, krótkiej formie. Na stan dzisiejszy istnieją 22 edycje serwisu w 10 językach, niestety, jak na razie nie jest dostępna polska wersja. Na stronie wprowadzono właśnie możliwość personalizacji wyglądu, dzięki czemu serwis może serwować nam wiadomości z dziedzin które najbardziej nas interesują. Personalizacja daje nam dodatkowo możliwość przeglądania historii szukanych przez nas newsów, a nawet tworzenia statystyk analizujących nasze zainteresowania, prezentujących częstotliwość szukania w miesiącach, dniach tygodnia a nawet godzinach. Serwis, po poznaniu naszych zainteresowań będzie pokazywał nam informacje z dziedzin których wcześniej szukaliśmy. Funkcje te wymagają posiadania konta w Google, tworzonego na przykład podczas zakładania poczty GMail.

Zmiany nie ominęły także jednej z ciekawszych usług - Google Local (i odpowiednika dostępnego jako samodzielny program - Google Earth). Strona, umożliwiająca na przeglądanie map i zdjęć satelitarnych praktycznie całej planety, została zaktualizowana, uaktualniono bazy danych informacji lokalnych. Dodano także dwa kolejne poziomy powiększenia zdjęć satelitarnych, które prezentują się bardzo ciekawie. Dla przykładu można zobaczyć Statuę Wolności w Nowym Jorku i budynek opery w Sydney. Oczywiście powiększenia nie są wszędzie dostępne, zapewne na zdjęcia Polski w takiej jakości przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

© dobreprogramy
s