Nowości w dystrybucjach

Strona główna Aktualności

O autorze

Rozpoczął się cykl produkcyjny kolejnych wersji popularnych dystrybucji Linuksa. Miesiąc temu wydano OpenSUSE 10.1, a jest już dostępna pierwsza bardzo niestabilna wersja testowa (Alpha 1) wydania 10.2. Do najważniejszych nowości twórcy zaliczają zmiany w menedżerze pakietów YaST i nową wersję środowiska KDE. Zainteresowanych nowym wydaniem odsyłamy do oficjalnego ogłoszenia, ostrzegamy jednak, w tej wersji nie działa jeszcze graficzny instalator.

Programiści Fedory (wersja 5 wydana w marcu tego roku) także nie zasypiają gruszek w popiele. W tym tygodniu spodziewana jest pierwsza testowa wersja (Test 1) wydania oznaczonego numerem 6. Zapowiadane jest użycie komponentów zaczerpniętych z nowego niestabilnego wydania 2.15 środowiska GNOME, nowa wersja biblioteki glibc 2.5 i serwer grafiki X.Org 7.1. Więcej szczegółów dostępnych będzie po oficjalnej premierze. Na początek lipca zapowiadane są także pierwsze testowe wersje Mandrivy.

Także fani najstarszej aktywnie rozwijanej dystrybucji, Slackware, wkrótce mogą spodziewać się nowej wersji. Ostatnie, oznaczone numerem 10.2 wydanie ukazało się we wrześniu ubiegłego roku. Slackware wersja 11.0 nadal używać będzie jądra z dość starej ale stabilniejszej gałęzi 2.4. Twórcy tej dystrybucji stawiają przede wszystkim na stabilność, więc w domyślnym zestawie aplikacji nie znajdziemy najnowszych wersji.

© dobreprogramy
s