Nowy 7-zip wydany po 5 latach – tego czasu nie zmarnowano

Strona główna Aktualności

O autorze

Pięć lat przyszło czekać na stabilną wersję archiwizera 7-zip, uważanego swego czasu przez wielu za najlepsze narzędzie tego typu na Windowsa. Kolejne wersje alfa i beta wychodziły jednak regularnie, przynosząc setki ulepszeń. Przy okazji zmieniono sposób numeracji programu, i tak po stabilnej wersji 9.20 otrzymaliśmy wersję 15.12. Jeśli nie korzystaliście do tej pory z kolejnych wydań beta, to powodów, by zaktualizować swój archiwizer pojawiło się naprawdę wiele.

Przede wszystkim 7-zip przynosi znaczny wzrost wydajności, zauważalny przede wszystkim przy dużych archiwach .7z i obrazach dyskowych. Ulepszono także wsparcie dotychczasowych formatów – program radzi sobie np. z plikami ponad 4 GB w obrazach ISO, odtwrza uprawnienia NTFS z folderów w obrazach WIM, potrafi w formacie TAR przechowywać linki symboliczne, alternatywne strumienie danych i zabezpieczenia plików, a także tworzyć wieloplikowe samorozpakowujące się archiwa w formacie 7z. Wprowadzono też obsługę wielu nowych plikowych kontenerów – obsługiwane są archiwa RAR5, obrazy ext2/ext3/ext4, i pliki UEFI BIOS, QCOW2, VMDK i VDI.

Wspomnieć też warto o nowym instalatorze, wyświetlaniu ikon programu w menu kontekstowym plików, oraz nowym oknie dialogowym do tworzenia twardych i symbolicznych dowiązań. W trybie tekstowym program obsługuje teraz polecenie rn, pozwalające na zmianę nazw plików w archiwum czy h, do liczenia skrótów plików różnymi funkcjami kryptograficznymi (m.in. SHA-1 i SHA-256). Poprawiono też oczywiście sporo błędów i usterek, z kompletną ich listą możecie zapoznać się w dzienniku zmian programu.

Nową stabilną wersję 7-zipa znajdziecie w naszej bazie oprogramowania – program jest dostępny na wolnej licencji, korzystać mogą z niego wszyscy, także w zastosowaniach komercyjnych. Jeśli jeszcze z niego nie korzystaliście, warto się 7-zipem zainteresować, jego natywny format 7z jest o 30-50% efektywniejszy od formatu ZIP, a nawet w kompresji ZIP osiąga on wyniki 2-10% lepsze od programów konkurencyjnych, takich jak WinRAR.

© dobreprogramy
s