reklama

Nowy Flash Player dla Linuksa: Adobe przerywa milczenie po 4 latach

Strona główna Aktualności

O autorze

Na dziobie okrętu. Stawia znaczące nad znaczonym, lubi czapki z daszkiem, teorię gier, tłumaczenia maszynowe i karabiny maszynowe.

Pewnym zaskoczeniem może być dla wielu użytkowników zaktualizowana lista dostępnych na Linuksa wersji Adobe Flash Playera. Korporacja zdecydowała, aby po latach macoszego traktowania użytkowników Linuksa, udostępnić wtyczkę Adobe Flash Player w nowej wersji oznaczonej numerem 24. Mamy jednak koniec roku 2016, wypada więc zapytać: po co, Adobe?

Adobe ogłosiło prace nad aktualizacją wtyczki NPAPI dla Linuksa jeszcze pod koniec sierpnia, dzięki czemu już dziś pobrać można Adobe Flash Playera 24 w wersji na 32 i 64-bitowe systemu. Co prawda Flash był regularnie aktualizowany jako wtyczka PPAPI dla przeglądarek bazujących na Chromium, niemniej nowa wtyczka NPAPI stanowi pierwszą aktualizację od 4 lat!

Dziś jednak trudno uzasadnić jej rozwijanie. W ciągu ostatnich tygodni jasnym stało się, że epoka Flasha definitywnie się kończy. Choć nie ma to bezpośredniego związku z Linuksem, to nie można zapomnieć, że nawet Microsoft Edge domyślnie będzie blokował Flasha od aktualizacji Creators Update. Trend jest zatem dla Adobe nieubłagalny, zaś Flash jest martwy.

Nie można także zapominać, że jego los ma w niedalekiej przyszłości podzielić także obsługa wtyczek NPAPI przez domyślną przeglądarkę internetową zdecydowanej większości najpopularniejszych dystrybucji, Firefoksa. Większość wtyczek nie będzie obsługiwana do końca roku, w tym gronie nie znalazł się jednak Flash. Dla niego wsparcie ma być realizowane na specjalnych warunkach. Najnowsza wersja wtyczki dostępna jest na stronach Adobe.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić