Nowy Hugin — tworzenie panoram bardziej przyjazne użytkownikowi

Nowy Hugin — tworzenie panoram bardziej przyjazne użytkownikowi

Zamek Kliczków uwieczniony w przeddzień tegorocznego HotZlotu
Zamek Kliczków uwieczniony w przeddzień tegorocznego HotZlotu
02.11.2013 12:10

Hugin to popularny graficzny interfejs użytkownika, rozwijany dla otwartoźródłowych narzędzi Panorama Tools, Enfuse i Enblend. To połączenie pozwala programowi na tworzenie z wielu zdjęć panoram oraz, od najnowszej wersji Hugina, także obrazów HDR.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Interfejs użytkownika w Huginie 2013 został odświeżony i może działać w trzech trybach: prosty (w tym program uruchamia się domyślnie), zaawansowany i dla ekspertów. Tryb dla najmniej zaawansowanych użytkowników wygląda bardzo podobnie do poprzednich wersji Hugina, ale został dodatkowo wyposażony w kreator tworzenia panoram, dzięki czemu całą procedurę można wykonać w trzech prostych krokach: dodanie obrazów, dopasowanie obrazów (tu Hugin stara się wykryć na zdjęciach charakterystyczne elementy, które wykorzysta przy dopasowywaniu, tu również można wybrać sposób kadrowania panoramy oraz algorytm mapowania kolorów), a na koniec należy wybrać metodę, którą Hugin poskłada zdjęcia oraz format pliku, w którym zostanie zapisana panorama.

Kontrolki pozwalające tworzyć maski, usuwać obiekty ze zdjęcia, czy przesuwać punkty kontrolne panoramy są widoczne jedynie w bardziej zaawansowanych trybach, przeznaczonych dla osób chcących bardziej dopracować swój obraz. Osoby zaznajomione ze starszymi wersjami Hugina nie powinny mieć żadnych problemów z przesiadką — wszystkie elementy interfejsu wyglądają po staremu, zostały jedynie podzielone na trzy grupy, zależnie od zaawansowania.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W połączeniu z nowymi wersjami narzędzi i bibliotek, nowy Hugin zyskał niezwykle ciekawe możliwości korekty obrazów podczas „zszywania ich” w zdjęcie panoramiczne. Dzięki połączeniu możliwości Panorama Tools z Enfuse możliwe jest na przykład składanie panoram w trybie HDR, jeśli dysponujemy zdjęciami o różnej ekspozycji (po 3 na każdy fragment panoramy). Ponadto, zastosowane algorytmy pozwalają na wyrównanie balansu bieli i ekspozycji poszczególnych fragmentów przy składaniu. Winiety, których obecność na zdjęciach jest skutkiem niedoskonałości obiektywów, również są usunięte. O szczegółach można przeczytać na stronie projektu (informacje tam zawarte jeszcze nie zostały zaktualizowane po umieszczeniu stabilnej wersji 2013.0 w repozytorium).

Zamek Kliczków uwieczniony w przeddzień tegorocznego HotZlotu
Zamek Kliczków uwieczniony w przeddzień tegorocznego HotZlotu

Kod źródłowy Hugina dostępny jest w Mercurialu na licencji GNU GPLv2. Z naszej bazy programów można pobrać skompilowane wydanie dla systemu Windows, znajdują się tam także odnośniki do pakietów dla różnych dystrybucji Linuksa oraz kompilacji przeznaczonej dla systemu OS X.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)