Nowy Hugin — tworzenie panoram bardziej przyjazne użytkownikowi

Strona główna Aktualności

O autorze

Hugin to popularny graficzny interfejs użytkownika, rozwijany dla otwartoźródłowych narzędzi Panorama Tools, Enfuse i Enblend. To połączenie pozwala programowi na tworzenie z wielu zdjęć panoram oraz, od najnowszej wersji Hugina, także obrazów HDR.

Interfejs użytkownika w Huginie 2013 został odświeżony i może działać w trzech trybach: prosty (w tym program uruchamia się domyślnie), zaawansowany i dla ekspertów. Tryb dla najmniej zaawansowanych użytkowników wygląda bardzo podobnie do poprzednich wersji Hugina, ale został dodatkowo wyposażony w kreator tworzenia panoram, dzięki czemu całą procedurę można wykonać w trzech prostych krokach: dodanie obrazów, dopasowanie obrazów (tu Hugin stara się wykryć na zdjęciach charakterystyczne elementy, które wykorzysta przy dopasowywaniu, tu również można wybrać sposób kadrowania panoramy oraz algorytm mapowania kolorów), a na koniec należy wybrać metodę, którą Hugin poskłada zdjęcia oraz format pliku, w którym zostanie zapisana panorama.

Kontrolki pozwalające tworzyć maski, usuwać obiekty ze zdjęcia, czy przesuwać punkty kontrolne panoramy są widoczne jedynie w bardziej zaawansowanych trybach, przeznaczonych dla osób chcących bardziej dopracować swój obraz. Osoby zaznajomione ze starszymi wersjami Hugina nie powinny mieć żadnych problemów z przesiadką — wszystkie elementy interfejsu wyglądają po staremu, zostały jedynie podzielone na trzy grupy, zależnie od zaawansowania.

W połączeniu z nowymi wersjami narzędzi i bibliotek, nowy Hugin zyskał niezwykle ciekawe możliwości korekty obrazów podczas „zszywania ich” w zdjęcie panoramiczne. Dzięki połączeniu możliwości Panorama Tools z Enfuse możliwe jest na przykład składanie panoram w trybie HDR, jeśli dysponujemy zdjęciami o różnej ekspozycji (po 3 na każdy fragment panoramy). Ponadto, zastosowane algorytmy pozwalają na wyrównanie balansu bieli i ekspozycji poszczególnych fragmentów przy składaniu. Winiety, których obecność na zdjęciach jest skutkiem niedoskonałości obiektywów, również są usunięte. O szczegółach można przeczytać na stronie projektu (informacje tam zawarte jeszcze nie zostały zaktualizowane po umieszczeniu stabilnej wersji 2013.0 w repozytorium).

Kod źródłowy Hugina dostępny jest w Mercurialu na licencji GNU GPLv2. Z naszej bazy programów można pobrać skompilowane wydanie dla systemu Windows, znajdują się tam także odnośniki do pakietów dla różnych dystrybucji Linuksa oraz kompilacji przeznaczonej dla systemu OS X.

© dobreprogramy

Komentarze