Nowy OS X, nowy iOS: Apple robi wiosenne porządki w swoich systemach operacyjnych

Strona główna Aktualności

O autorze

Wydane właśnie aktualizacje systemów operacyjnych Apple nie zainteresują specjalnie miłośników innowacji. Zamiast starać się o dodatkowe, zauważalne dla typowego użytkownika wodotryski, programiści z Cupertino tym razem zajęli się głównie poprawianiem i optymalizacją kodu – lista łatek dla iOS-a 8.3 liczy setki pozycji, podobnie wygląda sytuacja z OS X. Użytkownicy sprzętu z Jabłkiem nie mają zresztą wyboru, nowe wersje systemów to także obowiązkowe aktualizacje bezpieczeństwa. Czego więc możemy się spodziewać?

Komu wystarczy Photos?

Zacznijmy od Maków. Dostępna już w Mac App Store najnowsza wersja OS X Yosemite 10.10.3 przynosi przede wszystkim Photos, nowy program do zarządzania zdjęciami i retuszu. Photos jest zamiennikiem nie tylko dla prostego iPhoto, ale też znanego i lubianego przez fotografów Aperture. Fani tego ostatniego będą mieli wiele powodów do jadowitych komentarzy – Photos jest narzędziem na pewno nie dla profesjonalistów, brakuje mu podstawowych narzędzi edycyjnych, lupy, czy możliwości dodawania własnych metadanych. W zamian dostajemy nowy, spłaszczony interfejs użytkownika, „integrację z chmurą” iCloud Photo Library i synchronizację z aplikacją Photos na iOS-a. Trzeba jednak przyznać, że jako zamiennik dla iPhoto, nowy Photos wygląda całkiem dobrze i działa odczuwalnie szybciej.

Kolejne zauważalne zmiany to wsparcie dla dwuetapowego uwierzytelnienia w Google przy zakładaniu konta przez preferencje systemowe, ulepszenie widoku wykorzystania pamięci w monitorze aktywności, oraz to, czym większość blogosfery najbardziej się zachwyca, czyli nowy wybierak emotikon (Emoji). Co można o nim powiedzieć? Z trywialnej listy emotek zrobiono poważnie wyglądającą bibliotekę z ponad 300 nowymi obrazkami, szczególnie rozbudowaną na froncie politycznej poprawności. To nie żart, Apple chwali się wprowadzeniem wrażliwych na kwestie rasowe emotek, dzięki którym ludzie o czarnej czy żółtej skórze będą mogli lepiej wyrazić swoją tożsamość.

A co z ważnymi, dotyczącymi samego systemu operacyjnego rzeczami? Znacznie poprawiła się stabilność i przepustowość połączeń Wi-Fi i Bluetooth, poprawiono mechanizmy prywatności w przeglądarce Safari, zniknęły też problemy z działaniem współdzielenia ekranu.

Siri wciąż nie mówi po polsku, za to włączysz sobie 2G

Podobnie jak i w wypadku nowego OS X Yosemite, iOS 8.3 to poprawki, poprawki i jeszcze raz poprawki. Pojawiły się jednak i pewne nowości – bezprzewodowa komunikacja z samochodowymi stacjami multimedialnymi po protokole CarPlay (nie trzeba już będzie wozić ze sobą kabelka Lighting), wsparcie dla dwuetapowego uwierzytelnienia w Google, oraz wspomniana już wcześniej poprawna politycznie biblioteka emotikonek (Emoji). Aplikacja Messages potrafi już oddzielić wiadomości wysłane przez znajomych od tych, które pochodzą z nieznanego źródła, a aplikacja Photos wyświetla ikonki na widoku albumów. Biblioteka zdjęć w chmurze iCloud prezentowana jest też już bez etykietki „beta”. Na standardowej klawiaturze ekranowej wydłużono pole przycisku spacji, zaś iTunes doczekało się ustawienia pozwalającego na pobieranie darmowych aplikacji bez wpisywania hasła.

Interesujące ulepszenia dotknęły cyfrowej asystentki Siri. Można teraz jej kazać nawiązać połączenie głośnomówiące, bez użycia rąk, dodano też wsparcie dla nowych języków. Oprócz dwóch dialektów angielskiego – z Indii i Nowej Zelandii, Siri potrafi teraz rozmawiać po rosyjsku, duńsku, szwedzku, tajsku, turecku i w brazylijskim portugalskim. Czy i kiedy doczekamy się obsługi języka polskiego, oczywiście nie wiadomo.

Optymalizacje kodu pozwoliły odczuwalnie przyspieszyć działanie większości aplikacji systemowych, na czele z Safari, Messages i Centrum sterowania– i nie tylko. Lepiej działają też niezależne klawiatury ekranowe.

Ważna i przydatna zmiana dotknęła kwestii łączności. Nie tylko nowy iOS lepiej sobie radzi z Wi-Fi i strumieniowaniem dźwięku po Bluetooth, ale też pozwala na wybór rodzajów sieci komórkowej dla transmisji danych i rozmów głosowych. Już w wersji 8.1 można było ręcznie przełączać się między sieciami 2G, 3G i 4G – ale nie działało to u większości operatorów. Teraz przełączanie takie działa już w Orange, T-Mobile i Play, a prawdopodobnie też w innych sieciach. Dzięki wykorzystaniu powolniejszych transmisji danych w teorii powinno być możliwe wydłużenie czasu pracy na baterii.

Na prawdziwe innowacje w systemach z Cupertino przyjdzie nam najwyraźniej jeszcze długo poczekać. Frazy sensowny system plików lepiej przy fanach Maka wciąż nie wypowiadać. Te wszystkie przyrostowe poprawki pokazują jednak, że Apple swoje komputery i sprzęt mobilny traktuje przede wszystkim jak urządzenia dla masowego konsumenta, dbając przede wszystkim o ten ostatni połysk, a nie niezrozumiałe dla mas, a technicznie intrygujące usprawnienia. Rynkowej słuszności takiej strategii nie sposób zaprzeczyć.

© dobreprogramy
s