Nowy RealPlayer pozwoli pobierać pliki z YouTube

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma RealNetworks, zapowiedziała wydanie nowej wersji swojego odtwarzacza multimedialnego RealPlayer. Nowa wersja ma umożliwiać m.in. zapisywanie na dysku twardym plików video udostępnianych na stronach internetowych takich jak np. YouTube.

RealPlayer 11 będzie oferował opcję download this video umożliwiającą pobranie oglądanych plików (nadawanych w postaci multimediów strumieniowych). Obsługiwać będzie przy tym różne formaty - własny Real oraz Flash, Windows Media i QuickTime. Producent zapowiada jednak, że program będzie umożliwiał pobranie wyłącznie plików niezabezpieczonych technologią DRM (Digital Rights Management). Nowy RealPlayer ma ponadto umożliwiać przenoszenie pobranych plików na urządzenia mobilne takie jak np. telefony komórkowe czy odtwarzacze przenośne, a także pozwalać na nagrywanie ich na płyty CD (np. jako Video CD) i DVD (w wersji RealPlayer Plus). Bezpośrednio z poziomu programu będzie można także wysyłać znajomym linki do stron z których zostały pobrane pliki video (opcja Share with a Friend).

Program ma zostać początkowo wydany tylko na platformę Windows, przy czym będzie współpracował nie tylko z przeglądarką Internet Explorer ale także Firefox. Wersja dla Mac OS planowana jest w dalszej części tego roku. Wersje dla innych systemów nie są na razie planowane. Wersja rozwojowa beta nowego RealPlayera dla Windows ma być dostępna do bezpłatnego pobrania ze strony producenta jeszcze tym miesiącu.

Choć RealPlayer nie cieszy się wielkim wzięciem wśród polskich użytkowników to w skali globalnej (głównie w Stanach Zjednoczonych) jest bardzo popularny - producent informuje o średniej, dziennej, licznie pobrań na poziomie ponad 1,5 mln (!). Stąd, jak zauważa serwis CDRinfo.com, zapowiedź nowej funkcjonalności we flagowym produkcie RealNetworks dolewa "oliwy do ognia" w toczącej się powszechnie dyskusji na temat rozpowszechniania utworów chronionych prawami autorskimi. Serwisy takie jak YouTube udostępniają bowiem wiele materiałów łamiących te prawa, zazwyczaj nie oferują jednak przy tym bezpośredniej możliwości pobrania plików na dysk (choć istnieją niewielkie narzędzia to umożliwiające). Wzbogacenie RealPlayera o funkcję pozwalającą na proste pobieranie takich materiałów ułatwi więc dalsze ich rozpowszechnianie, co nie jest oczywiście na rękę wytwórniom filmowym czy stacjom telewizyjnym, których to właśnie materiały są najczęściej udostępniane na łamach serwisów takich YouTube.

Warto zaznaczyć, że brak możliwości pobierania plików zabezpieczonych technologią DRM nie będzie tu żadną przeszkodą bowiem pliki udostępniane na serwisach takich jak YouTube nie są w żaden sposób zabezpieczone.

© dobreprogramy