Nowy Scribus

Strona główna Aktualności

O autorze

Niedawno pisaliśmy o ciekawym darmowym programie do DTP dostępnym w wersjach dla Windows i Linuksa. Właśnie ogłoszono wydanie nowej rozwojowej wersji Scribusa, oznaczonej numerem 1.3.3. Jest to czwarta niestabilna wersja przed finalnym wydaniem 1.4.

Programiści poprawili ponad 200 znalezionych błędów, a większość nowych funkcji dotyczy wygody użytkowania aplikacji. Rozszerzono możliwości eksportu do PDF, importu plików EPS, wprowadzono możliwość wczytywania danych z plików Worda, a także tekstu z PDB używanego w palmtopach firmy Palm. Nowa wtyczka pozwala na łatwe generowania kodów paskowych, a grafiki z programów Kivio i Dia są traktowane jako natywne obiekty. Dodano dużą ilość nowych skrótów klawiaturowych, włącznie z nowymi zachowaniem funkcji wklej. Jeśli w systemie operacyjnym zainstalowany jest CUPS (system sterowników do drukarek w Linuksie), to Scribus może wykryć minimalne marginesy osiągalne przez zainstalowaną drukarkę i dopasować do nich ustawienia strony. Podobna funkcjonalność działa także pod Windows.

Więcej informacji o nowym wydaniu na stronach twórców. Dostępne są także pliki instalacyjne dla Windows, pakiety do SUSE Linux i źródła do samodzielnej kompilacji. Przypominamy, że jest to wciąż wersja niestabilna, mogąca czasem sprawiać problemy, ale z pewnością warto zwrócić na nią uwagę.

© dobreprogramy
s