Nowy Scribus już jest!

Strona główna Aktualności

O autorze

Właśnie ukazała się nowa wersja Scribusa, popularnego darmowego programu do składu tekstu. Wersja 1.3.4, mimo, że teoretycznie wciąż należy do testowej, rozwojowej gałęzi, to bez ryzyka nadaje się do normalnej pracy.

W nowym Scribusie znajdziemy między innymi możliwość tworzenia optycznych marginesów, przełamywania linii bez tworzenia nowego paragrafu i łatwiejszy import zewnętrznych formatów. Dodano także style bazujące na paragrafach, ostrzeżenia o brakujących fontach w plikach EPS i wiele innych udogodnień. Scribus 1.3.4 oparty jest na nowym systemie kompilacji - CMake, zmieniono także system kontroli wersji, zamiast dotychczas używanego CVS zastosowano Subversion.

Scribus 1.3.4 posiada nowy format zapisu dokumentów, który nie jest kompatybilny z poprzednimi wydaniami. Twórcy ostrzegają, że format będzie jeszcze zmieniany w najbliższych rozwojowych wydaniach. Użytkownicy wersji dla Windows przed instalacją nowego Scribusa powinni zaktualizować biblioteki Ghostscript do najnowszej dostępnej wersji.

Więcej informacji na temat nowej wersji znaleźć można na wiki twórców. Pakiety instalacyjne dla Linuksa powinny być wkrótce dostępne, natomiast instalator dla Windows pobrać można z naszego działu PROGRAMY -> Biuro -> Skład publikacji DTP.

© dobreprogramy

Komentarze