Nowy µTorrent z trybem altruistycznym to sposób na długie życie torrentów

Strona główna Aktualności

O autorze

BitTorrent pozostaje najbardziej efektywnym i niezawodnym sposobem na rozpowszechnianie dużych plików w Sieci, takich jak choćby obrazy ISO dystrybucji Linuksa – przynajmniej w pierwszych dniach od ich udostępnienia. Później robi się coraz gorzej, coraz mniej ludzi udostępnia dany plik, w końcu po kilku latach torrent wysycha zupełnie. Jest tak przede wszystkim z jednego powodu – więcej ludzi pobiera niż udostępnia. Bittorrentowe „pijawki” nie zważają na podstawowe założenie etykiety sieci p2p, tj. daj przynajmniej tyle ile bierzesz. Zaradzić tej sytuacji chce BitTorrent Inc, producent popularnego klienta µTorrent. Wprowadzono do niego tryb altruistyczny, który ma sprawić, że użytkownicy będą dawać w ramach bittorrentowych rojów więcej.

Celem trybu altruistycznego jest zagwarantowanie, że użytkownik zawsze będzie zachowywał stosunek udostępnionych do pobranych danych na poziomie 2:1 (za każdy pobrany gigabajt, dwa gigabajty zostały dostarczone innym). To szczególnie ważne dla użytkowników prywatnych trackerów, które po prostu pijawkom dają bany, o ile w określonym czasie nie uzyskają lepszego stosunku udostępnionych do pobranych.

Wydawać by się mogło, że to nic specjalnego, wystarczyłoby ustawić pobieranie pliku tak, by po pobraniu 1 GB udostępnił 2 GB. Ale co, jeśli do danego roju później nikt nie przystąpi? Wówczas osiągnięcie zamierzonego stosunku będzie niemożliwe. Tryb altruistyczny osiąga ten cel po prostu pobierając mniej. Zamiast domyślnego pobierania jak najwięcej, jak najszybciej, przy udostępnianiu takiej przepustowości, jaka jest akurat żądana przez inne peery, µTorrent pilnuje ilości pobranych danych w czasie rzeczywistym, dostosowując ją do ilości wysłanych danych.

W ten sposób ceną za zdrowie danego torrenta jest wolniejsze jego pobieranie. To też oznacza, że niektóre torrenty w trybie altruistycznym nigdy nie zostaną pobrane do końca – gdyż zbyt mało osób dołączyło do ich roju. Z tego też powodu jest to póki co eksperyment, domyślnie wyłączony.

Jeśli jednak przyniesie on pozytywne wyniki, twórcy µTorrenta zastanowią się nad zmianą działania klienta, tak by w przyszłości wszystkie peery wymieniające się plikami zaczynały w trybie altruistycznym, a później przełączały się w zależności od stanu roju w tryb pobierania. Nie zmieni to znacząco stosunku udostępnionych do pobranych, jednak pozwoli wszystkim peerom na początku szybciej dostać plik, który później będzie już łatwiej pobrać, nawet jeśli początkowe zainteresowanie minie.

Klienta µTorrent w wersji 3.4.9 dla Windowsa znajdziecie w naszej bazie oprogramowania.

© dobreprogramy
s