Nowy Vim 8.0 wydany po dziesięciu latach, dla nowicjuszy trudny jak zawsze!

Strona główna Aktualności

O autorze

Na nową wersję tego programu czekaliśmy 10 lat. Vim, jeden z najważniejszych edytorów tekstu na świecie, narzędzie, które dla zielonych użytkowników systemów uniksopodobnych jest dziwnym koszmarem, a dla wprawnych administratorów niezawodnym przyjacielem, wydany został z numerkiem 8.0. To nie tylko poprawki błędów, dodano do niego nawet obsługę DirectX :-).

Oczywiście obsługa DirectX (a właściwie rysowania okien przez DirectWrite) jest na samym końcu listy nowości, zaś liczba użytkowników Vima na Windowsie nie jest duża (choć to się może zmienić wraz z wbudowaniem w Windowsa 10 podsystemu linuksowego z Ubuntu na wierzchu), ale warto przypomnieć, że ten program do dzisiaj jest ewenementem, jeśli chodzi o liczbę wspieranych platform systemowych. Oprócz Linuksa, różnych *BSD, macOS-a i innych Uniksów, znajdziemy też wersję na Windowsa oraz Amigę, niezależnie przeniesiono go też na BeOS-a, Atari MiNT-a, OS/2, MorphOS-a, QNX-a, OpenVMS-a i klasycznego MacOS-a.

Najważniejszą nowością w wersji 8.0 jest wsparcie dla kanałów, asynchronicznego I/O oraz formatu JSON. Ma to służyć budowaniu złożonych wtyczek edytora, działających jako oddzielne procesy i wymieniających wiadomości z Vimem w tle. Dzięki temu można łączyć edytor z usługami działającymi na serwerze, które wyniki swojej pracy zwracają do Vima.

Vim dostał teraz mechanizm zarządzania procesami: może sam uruchomić i zatrzymać procesy i komunikować się z nimi. Towarzyszą temu asynchroniczne timery do wywoływania dowolnych funkcji, oraz mechanizm wycinków (partials), pozwalający odnosić się do funkcji i łączący z nią argumenty i słowniki. Programiści docenić zaś powinni dodanie do obsługi funkcji wyrażeń lambda oraz domknięć.

Kolejne ważne rzeczy to obsługa zarządzania pakietami wtyczek (można wgrać taki zestaw do katalogu, Vim sam uruchomi co trzeba), dostęp do okien programu po unikatowych, niezmiennych identyfikatorach, zawijanie linii z zachowaniem wcięć, wprowadzenie dodatkowych typów do vim-scriptu, kilkanaście nowych wtyczek składniowych FTplugin oraz obsługa biblioteki GTK3. Z dokładnym opisem wszystkich nowości możecie zapoznać się wydając w edytorze polecenie :help version8.

Vim 8.0 w wersji na Windowsa i macOS-a (MacVim) jest już dostępny w naszej bazie oprogramowania. Jeśli chcecie go zainstalować np. na najnowszym Ubuntu 16.04, to polecamy skorzystać z nieoficjalnego repozytorium ppa, dodając je poleceniem sudo add-apt-repository ppa:jonathonf/vim (a następnie sudo apt update && sudo apt install vim).

Polecamy wypróbowanie Vima nawet użytkownikom emacsa, oczywiście po wcześniejszym upewnieniu się, że Richard Stallman nie patrzy.

© dobreprogramy

Komentarze