Nowy WinRAR 5.30 już do testów. Coraz lepsza obsługa 7-zip i przenoszenia danych między systemami

Strona główna Aktualności

O autorze

Pomimo konkurencji ze strony bardziej wydajnych algorytmów kompresji, klasyczny RAR trzyma się mocno, a wykorzystujący go flagowy archiwizer WinRAR jest jednym z najchętniej pobieranych programów tego typu na Windows. Jego autorzy, prowadzący studio RARLAB bracia Roszałowie, przedstawili właśnie do testów najnowszą wersję archiwizera, i to nie tylko dla Windows, ale też dla OS X i Linuksa.

Oczywiście lwia część ulepszeń trafiła do WinRAR-a. Archiwizer będzie teraz radził sobie z wieloczęściowymi archiwami ZIP tworzonymi przez program 7-zip (rozszerzenia w postaci .zip.001, .zip.002…), o ile znajdują się w jednym folderze. Możliwe jest także wydobycie plików rozbitych na wiele części, oznaczonych kolejnymi rozszerzeniami .001, .002, Program może automatycznie się powiązać z plikami o rozszerzeniu .001 – będzie traktował je jako początek zbioru danych.

Do samorozpakowujących się archiwów SFX dodano możliwość pauzowania i wznawiania tego procesu, zaś w oknie dialogowym do wyszukiwania plików pojawiła się opcja pozwalając na pominięcie zaszyfrowanych archiwów. Posiadacze wieloprzyciskowych myszek mogą zaś teraz przeglądać na liście plików ostatnio wyświetlane katalogi przyciskami Wstecz i Naprzód; pozostali wykorzystają do tego klawiaturowe skróty kursorów i klawiszaAlt. Wreszcie też WinRAR blokuje usypianie systemu, do której mogło dojść w trakcie aktywnej operacji.

Zmiany dotknęły też działającego z linii komend programu RAR, dostępnego również na Linuksa i OS X. Można teraz wykorzystywać wieloznaczniki (gwiazdki) w nazwach folderów z automatyczną rekursją, pojawiła się też możliwość kontroli formatu wyświetlania dat utworzenia plików.

RAR dba teraz też o to, aby poprawnie rozpakować na Windows archiwa RAR i ZIP z nazwami plików wykorzystującymi znaki spoza alfabetu łacińskiego, które utworzono na uniksowych systemach. Dodano też możliwość weryfikacji zawartości tzw. alternatywnych strumieni danych systemu plików NTFS, wykorzystywanych niekiedy do przenoszenia metadanych plików.

Testową wersję beta 1 najnowszego WinRAR-a pobrać możecie już z naszej bazy oprogramowania (z panelu Wszystkie wersje należy wybrać wersję rozwojową 5.30 beta 1). Pełną listę zmian znajdziecie na stronie producenta.

© dobreprogramy
s