Nowy WinUAE poradzi sobie z emulacją Amigi udającej peceta

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Znów okazja, by pobawić się z Amigą. Jeśli nawet nie jesteście takimi fanami retro-komputerów, by śledzić nasz cykl Amiga Corner, to i tak możecie skorzystać z software'owego emulatora. Właśnie pojawiła się najnowsza wersja jednego z najlepszych takich narzędzi do uruchamiania oprogramowania z „Przyjaciółki”. Oznaczony numerem 3.2.0 WinUAE to dziesiątki nowości i ulepszeń, z których najważniejsze jest pojawienie się kompilacji 64-bitowej, a wraz z nią znacznego przyspieszenia emulacji zarówno procesorów 680x0, jak i PowerPC.

Trudno powiedzieć, czy jeszcze coś pozostało do zrobienia w kwestii WinUAE. Nowa wersja do i tak imponującej już listy wspieranych urządzeń dodaje kolejne, w tym płytkę akceleratora DKB Wildfire, 11 modeli kontrolerów twardych dysków, produkowane przez Commodore karty rozszerzeń x86, urządzenia dodatkowe do kart rozszerzeń (m.in. kartę VGA i pecetowe kontrolery twardych dysków), a także nowe amigowe karty graficzne, dźwiękowe i sieciowe podłączane pod szynę PCI.

Jeśli chcecie więc pobawić się w emulowanie Amigi udającej peceta, nowa wersja może być warta uwagi. Ale nie oznacza to, że ci, którzy po prostu chcą pograć w klasyczne gry, nie mają tu szukać. Spodziewać się mamy znacznie wyższej jakości dźwięku z CD i kart dźwiękowych, przyspieszenia emulacji procesorów 68020/68030, wsparcia dla różnych nieudokumentowanych funkcji czipsetów ECS i AGA, które były wykorzystywane głównie przez ludzi z demosceny, przyspieszenia obsługi pamięci oraz emulacji płynnego podpikselowego przewijania z blittera kości AGA. Pojawiła się też możliwość startowania systemu z obrazów dysków w starszych wersjach Kickstartu oraz zastępowania przezroczystych pikseli w obrazie z genlocka szumem lub statycznym obrazkiem.

Warto też wspomnieć o ulepszeniach od strony Windows – wersja 3.2.0 to lepsze wsparcie dla wyświetlaczy HighDPI, możliwość podania w linii poleceń ścieżek do skrótów i zmapowanie prawego klawisza Control na prawy klawisz Windows. Poprawiono także kilkanaście usterek, związanych m.in. z obsługą sieci, przełączaniem trybów grafiki przez DirectX czy zapominaniem ustawień układu klawiatury.

Nową wersję już znajdziecie w naszej bazie oprogramowania, zarówno dla 32-bitowych jak i 64-bitowych systemów Windows. Uwaga – od tej wersji koniec ze wsparciem dla starych procesorów bez zestawu instrukcji SSE2 (w praktyce ze spotykanych jeszcze niekiedy czipów w grę wchodzi tylko Athlon XP). Osoby zainteresowane uruchamianiem WinUAE na Linuksie muszą skorzystać z Wine 1.7.44 lub nowszego, choć lepiej skorzystać z emulatora FS-UAE.

© dobreprogramy