Nowy Windows Experience Index w szczegółach

Strona główna Aktualności

O autorze

Z pewnością wszyscy użytkownicy systemu Windows Vista znają funkcję Windows Experience Index mierzacą wydajność poszczególnych podzespołów komputera. Wynikiem takiego pomiaru jest ocena w skali od 1,0 do 5,9. W Windows 7 ta funkcja doczekała się dość istotnych zmian. Właśnie tym zmianom poświęcony jest dość obszerny, najnowszy post na blogu Engineering Windows 7 prowadzonym przez zespół Microsoftu pracujący nad nową wersją Windows.

Co się zmieniło? W dużym skrócie: przede wszystkim skala, która została rozszerzona do 7,9. Wyższe oceny zarezerowane są dla znaczących unowocześnień technicznych - na przykład dysków SSD, wielordzeniowych procesorów i najnowszych kart graficznych. By uzyskać ocenę powyżej 6,0 dla procesora, trzeba posiadać przynajmniej czterordzeniowca. Karta graficzna oceniona na 6,0 musi obsługiwać DirectX 10 i wyświetlać około 40-50 klatek na sekundę w typowych rozdzielczościach, na przykład 1280x1024. Jeszcze wyższe oceny, rzędu 7,0, otrzymają procesory ośmiordzeniowe i karty graficzne równie płynnie wyświetlające grafikę, ale w wysokich rozdzielczościach - z Full HD włącznie.

Należy się równeż spodziewać, że w Windows 7 wyniki identycznego sprzętu będą czasami niższe, niż w przypadku Visty - dzieje się tak dlatego, że poprawiono algorytm obliczający ocenę wydajności, głównie jeśli chodzi o dyski twarde. Jeśli ktoś zauważył, że ocena jego dysku twardego od czasów Visty spadła o jeden, półtora punktu, to znak, że w jego sprzęcie stwierdzono niezadowalająco wolny czas dostępu w pewnych szczególnych warunkach i problemy z cachowaniem - wcześniejsze testy w Windows Vista nie były wyczulone na te uchybienia.

Po więcej szczegółów (również bardziej technicznych) na temat wprowadzonych zmian w Windows Experience Index w systemie Windows 7 odsyłamy do notatki Engineering the Windows 7 Windows Experience Index na blogu E7.

© dobreprogramy

Komentarze