Nowy Windows Server co pół roku – Microsoft w wyścigu do chmur

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Windows Server doczekał się zmian w swoim cyklu wydań i aktualizacji, które mają dostosować go do cykli znanych już z Windowsa 10 i Office 365 ProPlus. Czy jednak to, co już wywołuje zadyszkę u administratorów odpowiedzialnych za floty pecetów sprawdzić się może na serwerach? Bez obaw, wszyscy ci, którzy potrzebują długiego okresu wsparcia dla systemów, których lepiej nie dotykać, wciąż będą mogli z niego skorzystać. Cała reszta będzie mogła za to radośnie aktualizować Windows Servera co pół roku. To samo dotyczy też System Center, czyli wydania dla centrów obliczeniowych, oraz Windows Server Core, minimalnej wersji systemu.

Więcej innowacji – i szybciej, tak by nadążyć za rozwojem chmur obliczeniowych. To oficjalne wyjaśnienie nowej polityki firmy z Redmond, która robi co może, by zachować znaczenie Windows Servera w erze hiperskalowalnych usług internetowych, ARM-owych serwerów i co chyba w tym wszystkim najbardziej kłopotliwe, SQL Servera, coraz chętniej uruchamianego na Dockerze, w linuksowych kontenerach.

Serwerowe systemy operacyjne Microsoftu w wersji Standard lub Datacenter, których użytkownicy mają wykupioną Software Assurance lub uruchamiają system w chmurze Azure, będą mogli teraz korzystać z kanału wydawniczego z cyklem półrocznym (semi-annual channel), co sześć miesięcy będzie w nim pojawiała się nowa wersja, z nowymi funkcjonalnościami. Wsparcie jednak dla takich wydań będzie raczej krótkie, tylko 18 miesięcy.

Oczywiście nie jest to przymusem. Wciąż pozostajemy z kanałem długotrwałego wsparcia (long term servicing channel). Tu nowe wersje Windows Server i System Center będą wydawane co 2-3 lata, a wsparcie dla nich będzie trwało od pięciu do nawet 16 lat (dla tych użytkowników, którzy wykupią najbardziej rozbudowane wersje Premium Assurance).

Pierwszym systemem Microsoftu, który skorzysta z tego nowego modelu wsparcia, będzie Windows Nano Server, system przeznaczony praktycznie tylko dla kontenerów i zarządzany przede wszystkim przez Dockera. Co ciekawe, kontenery Nano będzie można teraz też uruchamiać na systemie IoT Core, przeznaczonym dla Internetu Rzeczy.

Zmienia się też podstawowe zastosowanie Server Core, ma to być polecane rozwiązanie do uruchamiania nie tylko kontenerów Nano i Server Core, ale też kontenerów linuksowych. No cóż, łatwiej w tę stronę, niż próbować z uruchamianiem kontenera z SharePointem na serwerze linuksowym… jeśli ktoś bardzo musi korzystać w naszych czasach z SharePointa.

Czy to upodabnianie cyklu rozwojowego serwerowego Windowsa do zwinnego Linuksa znajdzie jednak uznanie wśród użytkowników, którzy przecież z Windows Servera korzystają zwykle dlatego, że nie jest on Linuksem? Jeśli jesteście zainteresowani testowaniem tych częstych wydań Windows Servera, to dostępny jest Niejawny program testów systemu Windows dla firm, w którym możecie zarejestrować się już dzisiaj – wystarczy dysponować kontem Microsoftu.

© dobreprogramy