Nowy Workbench i nowy Kickstart: Amigi dostały pierwszą od 20 lat aktualizację

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Amigi nigdy nie zapomnimy, choć trzeba przyznać, że ta pamięć w większości wypadków sprowadza się do sporadycznego uruchamiania klasycznych amigowych gier, np. na Raspberry Pi. Są jednak tacy, którzy pamiętając o Amidze, przygotowują na nią uaktualnienia systemowego oprogramowania. Firma Hyperion po ponad 20 latach od wydania przez Commodore ostatnich wersji systemu Kickstart i jego nakładki Workbench przygotowała ich nowe wersje – i oferuje je w przystępnej cenie każdemu fanowi tego klasycznego sprzętu.

Hyperion Entertainment CVBA jest belgijską firmą, znaną kiedyś z przenoszenia windowsowych gier na Linuksa i Maka, a następnie pozyskaniu praw licencyjnych od Amiga Inc. i stworzeniu systemu AmigaOS 4, przeznaczonego głównie dla tych bazujących na procesorach PowerPC komputerach AmigaOne.

Teraz jednak Hyperion, dysponując kodem źródłowym Kickstarta i Workbencha w wersji 3.1, ostatniej, która działała na klasycznych Amigach z procesorami 68000, wydał wszechstronną aktualizację, którą możemy wykorzystać na Amigach 500, 600, 1200, 2000, 3000 i 4000(T), a także w software’owych emulatorach.

Kickstart 3.1, obecnie zgłaszając się w wersji 40.72, może zostać nagrany za pomocą programatorów pamięci EPROM. Przynosi poprawki w kodzie zarządzania pamięcią, zmienia ekran startowy, zastępując „ptaszka” słynną amigową piłeczką, zwalnia nieco miejsca w pamięci ROM i wprowadza poprawki do kontrolera SCSI, pozwalające uruchomić system na Amidze 600 z dysków IDE.

Workbench 3.1, przedstawiający się jako 40.43, przynosi kompatybilność z Amigą 4000T, poprawki w instalatorze umożliwiające zainstalowanie systemu z czegoś innego niż tylko zestaw sześciu dyskietek, poprawki do poleceń sterujących zegarem, które rozwiązują problem roku 2000 i usunięcie z sekwencji startowej poleceń, które wywoływały problemy na procesorach 68020/68030.

Wczoraj Hyperion wydał szybką łatkę dla Workbencha, która usuwa błąd kopiowania plików instalatora do katalogu fontów oraz dodaje możliwość rozruchu systemu z dyskietki.

Za każdą z tych aktualizacji Hyperion chce 9,95 euro (42,83 zł). Gratis dostaniemy kopię Kickstartu 1.3. Znając środowisko zatwardziałych amigowców, można sądzić, że trochę tych aktualizacji sprzedadzą.

A jeśli po prostu chcecie sobie sprawić klasyczną Amigę ze starym Kickstartem i Workbenchem, to zapraszamy do naszego poradnika wideo:

© dobreprogramy