Nowy polski superkomputer zajmie miejsce w pierwszej pięćdziesiątce najszybszych systemów

Strona główna Aktualności

O autorze

Pomimo naukowych ambicji i aspiracji naszego kraju, nigdy nie byliśmy superkomputerową potęgą. W Polsce mamy tylko dwie maszyny, które wciąż można zaliczyć do tej kategorii – Zeusa z Cyfronetu (obecnie 175. miejsce w rankingu Top500) i BlueGene/Q w Uniwersytecie Warszawskim (miejsce 275.). Dla porównania Holandia dysponuje pięcioma superkomputerami, a w Niemczech znajdziemy ich 22. Tymczasem stojące przed nauką polską wyzwania, zarówno w dziedzinach strategicznych dla państwa, jak i w zagadnieniach podstawowych, w coraz większym stopniu wymagają dysponowania odpowiednią mocą obliczeniową. Jest nadzieja, że do końca tego roku potrzeby naukowców zostaną zaspokojone. Politechnika Gdańska otrzyma klaster obliczeniowy, który powinien znaleźć się w pierwszej czterdziestce najszybszych superkomputerów świata.

Dostawcą superkomputera, który będzie pracował w ramach projektu Centrum Doskonałości Naukowej Infrastruktury Wytwarzania Aplikacji (CD NIWA), jest konsorcjum Megatel/Action. Jego producentem jest Hewlett-Packard. W 30 szafach znajdziemy łącznie 2600 procesorów z rodziny Xeon E5-16xx (Haswell EP). Zapewnią one szczytową moc obliczeniową na poziomie 1,2 PFLOPS, porównywalną np. z chińskim Tianhe-1A. Łączny koszt sprzętu wyniesie ok. 30 mln złotych. Znaczna część tych pieniędzy pochodzi z działania 2.3 Inwestycje związane z rozwojem infrastruktury informatycznej nauki w ramach POIG 2007-2013.

Co będzie uruchamiane na nowym klastrze obliczeniowym? Informatycy z Politechniki Gdańskiej mówią o trzech platformach – BeesyCluster do zarządzania obliczeniami, analizą danych, symulacjami i modelowaniem, Kaskada – do przetwarzania strumieni multimedialnych w czasie rzeczywistym i Wiki-WS – do budowania usług sieciowych i bazujących na nich aplikacji. Całość działać będzie pod kontrolą Red Hat Enterprise Linuksa 6.4, ewentualnie jego klonów (CentOS-a lub Scientific Linuksa).

Trzeba przyznać, że dobrze przemyślano zagospodarowanie tak cennego zasobu. CD NIWA będzie centrum kompetencji, oferującym dostęp do wiedzy i usług związanych z wytwarzaniem specjalistycznego oprogramowania. Dostarczy narzędzia do tworzenia i wykonywania aplikacji naukowych, multimedialnych i mobilnych i zapewni utrzymanie infrastruktury informatycznej, udostępnianej przez specjalistyczne platformy wytwarzania aplikacji. Świadczyć ma też usługi doradcze w tym zakresie.

W założeniu Centrum będzie wspierało przeróżne projekty naukowe (ze szczególnym naciskiem na energetykę, ochronę środowiska naturalnego i medycynę), jak i prowadziło badania nad samym wykorzystaniem superkomputerów i projektowaniem aplikacji specjalistycznych. Rektor Politechniki Gdańskiej mówi o nowym sprzęcie jako o „superkomputerze dla Pomorza”, ale oczywiscie będzie on dostępny też i dla badaczy z innych regionów Polski.

© dobreprogramy
s