Nowy poziom stabilizacji obrazu – Hyperlapse Pro od Microsoftu

Strona główna Wideo Inne

O autorze

W naszej bazie programów pojawiła się kolejna ciekawa nowość. Tym razem powinni zainteresować się nią kamerzyści-amatorzy oraz miłośnicy nagrywania swoich wypraw i szaleństw sportowych. Program, o którym mowa, to Hyperlapse Pro, opracowany przez Microsoft Research. Wykorzystuje on znaną już, innowacyjną metodę stabilizacji obrazu i wyrównywania ruchów kamery, by nagrania oglądało się przyjemniej.

Hyperlapse Pro to program „wygładzi” ruch i zniweluje nie tylko drgania kamery. Program sprawi, że ruch kamery w przód (na przykład podczas przejażdżki rowerowej) będzie płynny. Dzięki temu nagrania z perspektywy pierwszej osoby będą dużo przyjemniejsze dla widzów. Program pozwala także na zmianę tempa filmów, dzięki czemu można „skompresować” nawet całodzienny marsz do nieco przystępniejszej długości.

Program jest bardzo prosty w obsłudze. Po imporcie filmu możemy go przyciąć, wybrać typ kamery, którą został nagrany, sposób wygładzania (dynamiczny ruch lub „zwykłe” nagrywanie z drganiami), a także zmianę tempa. Na liście kamer znajdziemy specjalne profile dla różnych modeli GoPro, Polaroid Cube, Garmin VIRB, kamer Sony i oczywiście iPhone'a, który doskonale sprawdza się także na filmach nagranych innymi smartfonami.

Po wybraniu odpowiednich parametrów oraz docelowego miejsca zapisu nowego filmu program przetworzy materiał. Czas wykonywania tej czynności będzie oczywiście zależny od długości materiału i parametrów stabilizacji, nie jest to jednak proces wymagający. W ustawieniach programu można zmienić parametry przyspieszenia sprzętowego oraz włączyć możliwość korzystania ze sprzętowego kodowania wideo (H.264), jeśli komputer ma taką możliwość. Należy pamiętać, że z filmów zostanie usunięta ścieżka dźwiękowa.

Efekty są naprawdę świetne. Oto kilka przykładów:

Wersja demonstracyjna programu dostępna jest na Windowsa i OS X, nie ma ograniczeń czasowych, ale nakłada na film znak wodny i na końcu umieszcza planszę reklamową Microsoftu. Pełna wersja programu kosztuje 50 dolarów.

Za darmo można skorzystać z Hyperlapse Mobile dla Androida lub Windows Phone.

© dobreprogramy