Nowy p2p Microsoftu?

Strona główna Aktualności

O autorze

Członkowie angielskiego laboratorium Microsoft Research pracują nad nowatorskim systemem wymiany plików peer-to-peer, który ma pozwalać na znacznie szybsze i bardziej bezpieczne pobieranie dużych filmów, aplikacji, a także programów telewizyjnych.

Technologia kodowo oznaczona kryptonimem Avalanche opiera się na mechanizmach znanych z popularnych programów p2p, gdzie każdy większy plik dzielony jest na kilka mniejszych fragmentów. Końcowi użytkownicy pobierają poszczególne części z różnych komputerów w sieci, a następnie scalają go z powrotem w całość. Jak mówią badacze Microsoftu, problemem dzisiejszych sieci p2p jest jednak fakt, iż użytkownicy często zmuszeni są do bardzo długiego oczekiwania na ostatni, rzadki fragment pliku. U klientów, którzy akurat taki fragment posiadają tworzą się przez to długi kolejki i wąskie gardła.

Avalanche rozwiązuje ten problem zaopatrując każdy fragment pliku w specjalny kod, zwany też przez badaczy "kodem DNA pliku". Taki kod przesyłany wraz z wszystkimi elementami zawiera informacje o całym pliku i może zostać użyty do odtworzenia jego brakującej części.

Nowy system posiada także kilka innych znaczących różnic. Przede wszystkim nie jest zależny od serwerów-trackerów. Dzięki takiemu rozwiązaniu Avalanche świetnie nadaje się do stosowania w mniejszych sieciach, np. w firmowym intranecie. Najważniejsza nowość dotyczy jednak praw autorskich - każdy udostępniony plik będzie musiał posiadać specjalny podpis cyfrowy. Ma to skutecznie uniemożliwić rozprzestrzenianie się nielegalnych materiałów przez sieć p2p.

Prototyp nowego systemu wymiany plików zapowiada się interesująco, pomimo różnych głosów zewnętrznych obserwatorów zwracających uwagę na kilka istotnych kwestii, a przede wszystkim na bezpieczeństwo nowego produktu. Zobaczymy już niedługo, czy Avalanche będzie w stanie wybić się z tłumu stałych graczy na rynku p2p.

© dobreprogramy
s