Nowy serwer dla X Window System

Strona główna Aktualności

O autorze

Jeden z inżynierów Red Hata, Kristian Hřgsberg, zaczął pisać nowy serwer "iksów" dla Linuksa. Celem jest stworzenie oprogramowania mogącego sprostać dzisiejszym potrzebom oraz eliminacja zbędnego kodu, który nazbierał się przez ponad dekadę w X.Org i jest obecnie jedynie zbędnym balastem.

Nowy serwer nosi nazwę Wayland i jest dosyć lekki. Posiada funkcję zmiany trybu graficznego dostępną z poziomu jądra. Dzięki niej ograniczone jest miganie przy przełączaniu trybów, ładniej wygląda proces bootowania, szybsze jest usypianie i budzenie systemu a ulepszeniu ulega przełączanie wirtualnych terminali. Jest też trochę innych zalet. Wayland oferuje także funkcję Graphics Execution Manager i wbudowany menedżer kompozycji.

Ponieważ projekt jest na wczesnej fazie rozwoju, jego funkcje są bardzo ograniczone w stosunku do X Servera z X.Org. Może znaleźć więc zastosowanie m.in. w urządzeniach wbudowanych czy jako serwer wygaszacza ekranu. Kod Waylanda liczy obecnie 3200 linii w języku C. Nie jest to więc dużo. Jeśli jednak projekt zyska zainteresowanie, być może stanie się na tyle zaawansowany, że może będzie mógł trafić na desktopy.

© dobreprogramy