reklama

Nowy superkomputer w Świerku rusza na wiosnę, zajmie pozycję w pierwszej setce Top500

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Polska nie jest jakoś szczególnie znana w świecie ze swojego zaplecza superkomputerowego – nasz najsilniejszy superkomputer Zeus w Centrum Komputerowym Cyfronet na krakowskim AGH osiąga w testach 267 TFLOPS, a stojący w ICM w Warszawie BlueGene/Q IBM-a dysponuje mocą 189 TFLOPS. To niewiele w porównaniu do najsilniejszej chińskiej maszyny Tianhe-2, o mocy niemal 34 tys. TFLOPS, ale nie oznacza to, że jesteśmy jakoś szczególnie w tej kwestii zacofani – Zeus zajmuje 113. pozycję na świecie w rankingu Top500, a BlueGene/Q pozycję 170. Jeśli jednak uda się ukończyć prace nad nowym superkomputerem dla Centrum Informatycznego Świerk, to polska maszyna znajdzie się w pierwszej sześćdziesiątce najszybszych superkomputerów świata.

Narodowe Centrum Badań Jądrowych podpisało umowę na dostawę kluczowych komponentów największego polskiego superkomputera, który działać będzie na 896 procesorach Intel Xeon E5-2680v2. Te dopiero od niedawna dostępne na rynku czipy zawierają 10 rdzeni Ivy Bridge (22 nm), taktowanych zegarem maksymalnie 3,6 GHz i mają 25 MB pamięci cache. Cały klaster otrzyma do dyspozycji 57 TB pamięci RAM w modułach DDR3-1600 i macierz dyskową o łącznej pojemności 180 TB. Wydajność całego systemu powinna w testach Linpack przekroczyć 500 TFLOPS.

Adam Padee z Działu Infrastruktury Obliczeniowej CIŚ podkreślił, że ośrodek w Świerku od początku był projektowany z myślą o efektywności energetycznej. W szczególności świadczyć o tym ma innowacyjny system chłodzenia ciepłą wodą o temperaturze 18°C, zaprojektowany przez firmę Format, który pozwala na uproszczenie konstrukcji i obniżenie awaryjności. Niestety nie podano tu żadnych danych, jaki poziom efektywności zamierza się osiągnąć, a dziś poprzeczka w tej kwestii ustawiona jest już bardzo wysoko – najlepsze maszyny, takie jak włoski superkomputer Eurora, zapewniają ok. 3200 MFLOPS z wata, przede wszystkim dzięki heterogenicznej, wykorzystującej GPU architekturze, niestety niewykorzystywanej w tym projekcie.

Pierwsza partia podzespołów powinna trafić do Świerku do końca stycznia 2014 r. Jak zapewnia szef projektu, prof. Wojciech Wiślicki, pierwsza działająca część obliczeniowego klastra ma być oddana użytkownikom już na wiosnę przyszłego roku. Podstawowym zastosowaniem maszyny, pomyślanej jako podstawa zaplecza informatycznego polskiego programu energetyki jądrowej, ma być prowadzenie obliczeń dotyczących optymalizacji warunków pracy reaktorów jądrowych, uwzględniających takie zjawiska fizyczne jak rozpływ ciepła czy dynamikę cieczy chłodzącej. Superkomputer posłuży oprócz tego do optymalizacji dystrybucji energii elektrycznej w sieciach, tworząc symulacje sieci i przepływów w nich, a także modelować związane z tym zjawiska ekonomiczne.

Łączna wartość projektu wyniesie niemal 100 mln złotych. W 85% pochodzą one z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w 15% z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama