Nowy system Google'a uruchomi aplikacje Androida, nie potrzebuje do tego Linuksa

Nowy system Google'a uruchomi aplikacje Androida, nie potrzebuje do tego Linuksa

Nowy system Google'a uruchomi aplikacje Androida, nie potrzebuje do tego Linuksa
27.04.2018 13:32

W momencie swojego debiutu Fuchsia, supernowoczesny systemoperacyjny Google’a, nie będzie miał zbyt wielu natywnychaplikacji. Nie powinno jednak to być znaczącym problemem. Wyglądana to, że Fuchsia będzie w stanie uruchamiać oprogramowaniestworzone na Androida. Świadczą o tym zmiany w kodzie źródłowymśrodowiska uruchomieniowego Android Runtime. Czyżby rozstanie zLinuksem miało przyjść wcześniej, niż komukolwiek się wydaje?

Forkbomb444, starszy członek społeczności XDA Developers, jakopierwszy zauważył zmianywprowadzone do mechanizmu obsługi wątków w Android Runtime (ART).Dotyczą one rejestrowania i ustawiania właściwości wątków dlamikrokernela Zircon, wykorzystywanego właśnie przez system Fuchsia.Kod ten wywoływany jest pod nieobecność kernela Linuksa: chodzi oto, by ART działał równie dobrze na obu kernelach.

Fuchsia OS just showed up in AOSP, but most importantly, in the ART (Android Runtime) branch. Looks like they're building Fuchsia with ART...which would suggest native Android app support.https://t.co/2BzpvTxf9d pic.twitter.com/xZaktz1wcp

— Mishaal Rahman (@MishaalRahman) April 26, 2018Potrzeba zapewnienia kompatybilności z oprogramowaniem Androidabyła zauważana już od samego początku prac nad Fuchsią. Dziś poprostu nie ma już możliwości wprowadzenia na rynek kolejnego,niekompatybilnego z istniejącą bazą oprogramowania systemu.Uważano, że Google w tym celu umieści w Fuchsii jakąś minimalnąmaszynę wirtualną z Linuksem, przeznaczoną wyłącznie dlaśrodowiska uruchomieniowego ART.

Jak bowiem wiadomo, zdecydowana większość oprogramowania naAndroida nie wchodzi samodzielnie w interakcje z linuksowym jądrem,lecz działa w wirtualnej maszynie, przetwarzającej kod bajtowyaplikacji w natywne instrukcje. Skoro jednak tak, to po co w ogóleLinux? Zamiast brnąć w wirtualizację, która przecież ma swójnarzut na wydajność i pamięć, zdecydowano się najwyraźniej naprzeniesienie środowiska uruchomieniowego Androida bezpośrednio nakernel Fuchsii.

Póki co źródła w Google twierdzą, że wprowadzona zmiana mapozwolić na przenoszenie obecnie istniejących aplikacji Androida dotestowania na wewnętrznie dostępnych deweloperom urządzeniach –możliwe że chodzi o Google Pixelbooka, który stał sięstandardowym sprzętem do rozwoju tego systemu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (175)