Nowy tryb oszczędzania energii w Operze: nawet 50% dłużej na jednym ładowaniu

Strona główna Aktualności

O autorze

Twórcy przeglądarki internetowej Opera chcą przekonać do swojego oprogramowania tych użytkowników, którzy oczekują, że ich laptop wytrzyma na jednym ładowaniu akumulatora tak długo, jak się da. W deweloperskiej wersji oprogramowania pojawił się mechanizm oszczędzania energii. Opera twierdzi, że to bardzo skuteczne narzędzie, które wydłuża czas pracy o blisko połowę.

Niedawno w Operze pojawił się wbudowany mechanizm blokowania reklam, a także obsługa połączeń internetowych przez wirtualną sieć prywatną (VPN). Teraz programiści testują kolejne przydatne narzędzie, czyli mechanizm oszczędzania energii w akumulatorze laptopa. Póki co, jest on dostępny w wydaniu deweloperskim przeglądarki, ale wkrótce (raczej szybciej niż później) pojawi się w też w wersji stabilnej.

Programiści Opery narzędzie do oszczędzania energii w laptopie sprawdzili w testach, do których użyli komputera Lenovo X250 z procesorem Core i7-5600U i 16GB RAM oraz systemem Windows 10. Próba przebiegała następująco: w przeglądarkach internetowych załadowano 11 popularnych stron internetowych, m.in. YouTube. Każdą ze stron otwarto w nowej karcie. Następnie każdą z kart przewinięto pięciokrotnie i pozostawiono ją na minutę. Te czynności powtarzano do skutku, czyli do momentu, aż akumulator urządzenia został wyczerpany. Dodatkowo, w testowej Operze obok trybu oszczędzania energii włączono też moduł blokowania reklam.

Wyniki analiz przeprowadzonych przez zespół Opery wykazały, że ich przeglądarka internetowa z trybem oszczędzania gwarantuje czas pracy dłuższy o blisko połowę od tego, który oferuje konkurencja:

Liderem rynku przeglądarek internetowych jest Google Chrome, Mozilla ma swoje kłopoty z Firefoxem, który staje się coraz bardziej ociężały i jest mało innowacyjny. Przeglądarka Microsoft Edge miała być hitem, a okazała się być obiektem kpin równie złośliwych, jak te kierowane pod adresem Internet Explorera. A gdy dotychczasowi możni tracą siły, w peletonie robi się miejsce, by ich wyprzedzić i rzucić się w pościg za liderem. Niemałą rzeszę fanów zdobyła nowa przeglądarka Vivaldi, widać też większe zaangażowanie Opery w rozwój przeglądarki.

Z nowego trybu oszczędzania akumulatora w komputerze można skorzystać, pobierając Operę w wersji deweloperskiej. Natomiast szczegółowe informacje o mechanizmach zastosowanych do wydłużania czasu pracy laptopa za pomocą najnowszego wydania Opery można znaleźć na blogu firmy.

Stabilną i deweloperską wersje przeglądarki internetowej Opera znajdziecie w naszej bazie programów: Android, Windows, Mac.

© dobreprogramy