Numeracja jądra Linuksa ulegnie zmianie?

Strona główna Aktualności

O autorze

Już od samego początku rozwoju jądra Linuksa, użytkownicy zostali przyzwyczajeni do prostego cyklu wydawniczego, w którym każda nowa wersja oznaczana była według schematu XYZ. W ten sposób, w przypadku gdy druga liczba w nazwie nie była parzystą, stanowiła ona wersję rozwojową, w której rozwijane było wszystko, łącznie z nowymi funkcjonalnościami, a która to przy dojściu do wyższego, parzystego numeru, uznawana zostawała za gałąź stabilną.

Rozwijanie jądra pod taką właśnie postacią, kontynuowane jeszcze do niedawna było przeszło od marca 1994 roku, kiedy to światło dzienne ujrzało finalne wydanie 1.0.x, parę miesięcy później zaś niestabilne 1.1.x Obecnie jednak oba rodzaje pojawiają się pod postacią aktualnie rozwijanej gałęzi 2.6.x, nad zmianą nazwy której mocno zastanawia się główny opiekun jądra - Linus Torvalds. Jego zdaniem, nowy sposób jest o tyle lepszy, że nawet teoretycznie nie chce wracać do starego. Nie po to, aby całkiem do niego powrócić, ani też z powodu trudności zapamiętania dokładnego konkretnego numeru, ale dlatego, ponieważ stale rosnąca ilość drobnych poprawek prowadzi do powstawania ogromnych liczb. Jedną z branych pod uwagę propozycji jest natomiast zastąpienie dotychczasowej numeracji przez tak zwane wydania okresowe zawierające w nazwie rok i miesiąc, w rodzaju 2008.7 zamiast 2.6.26 bądź zmieniającą się pierwszą z nich co okrągłe dziesięć lat, drugą - co roku.

W chwili obecnej trwają dalsze rozważania zmiany numeracji za pośrednictwem grup dyskusyjnych. A może ktoś z naszych Czytelników wspomoże rozwój Linuksa swoim pomysłem?

© dobreprogramy

Komentarze